Włochy: Nie ustają protesty przeciw budowie linii kolejowej Lyon-Turyn

Od 2001 r. trwają protesty przeciwko budowie linii szybkiej kolei TAV, która ma połączyć Turyn z Lyonem. Budowa linii kosztować ma blisko piętnaście miliardów. Budowa, w ramach której powstanie gigantyczny tunel kolejowy w Alpach, zniszczy w nieodwracalny sposób tamtejsze środowisko naturalne. Ruch “NO TAV” stał się szerokim ruchem społecznym, który porusza nie tylko aspekty zniszczenia środowiska naturalnego, ale też zniszczenia gospodarczego lokalnych społeczności. Ruch cieszy się masowym poparciem mieszkańców regionu.

W lipcu ub. r. doszło do poważnych starć policji z przeciwnikami budowy na północy Włoch, w pobliżu granicy z Francją. Co najmniej 200 osób odniosło wtedy rany, o czym pisaliśmy tutaj. W ciągu ostatnich miesięcy doszło do eskalacji policyjnej przemocy przeciw protestującym. W lutym odbyła się masowa demonstracja w Dolinie Susa z udziałem ponad 75 tys. osób. Policja brutalnie zaatakowała demonstrację, raniąc wiele osób. Zaatakowane zostało również schronisko wykorzystywane przez ruch No Tav jako punkt obserwacyjny. W czasie operacji poważnych obrażeń doznał Luca, jeden z aktywistów.

W kolejnych dniach doszło do wielu protestów solidarnościowych we Włoszech, Francji i Kraju Basków. Odpowiedzią policji były ataki na bary, w których spotykali się aktywiści związani z kampanią.

W dniu 1 marca we Włoszech doszło do blokad solidarnościowych głównych skrzyżowań w miastach, oraz biur partii politycznych. Anonymous zaatakowali stronę włoskiej policji i Carabinieri.

Więcej informacji:

http://www.notavtorino.org/
http://italycalling.wordpress.com/

cia.media.pl | Yak

Dyskusja