Grecja: List otwarty pracownicy okupowanego szpitala w Kilkis

Witajcie wszyscy,

Dziękujemy wam za okazane zainteresowanie i wsparcie.

Okupacja naszego szpitala w Kilkis rozpoczęła się w poniedziałek 20 lutego. Ta okupacja dotyczy nie tylko nas, lekarzy i pracowników szpitala, czy katastrofalnej sytuacji w służbie zdrowia. Walczymy, ponieważ zagrożone są podstawowe prawa człowieka. Zagrożenie to przybiera realne kształty nie tylko dla jednego narodu, kilku krajów, kilku grup społecznych, ale dla całej klasy niższej i średniej w Europie, Ameryce, Azji, na całym świecie. Dzisiejsza Grecja to przyszły obraz tego co wydarzy się w Portugalii, Hiszpanii, Włoszech oraz reszcie objętych kryzysem krajów.

Pracownicy szpitala Kilkis oraz większości szpitali i ośrodków zdrowia na terenie Grecji nie otrzymują regularnej wypłaty, a niektórzy mierzą się z obniżką pensji prawie do zera. Mojego współpracownika przewieziono do kliniki kardiologicznej w stanie szoku, gdy uświadomił sobie, że zamiast zwyczajowego czeku opiewającego na 800 euro (jego miesięczne wynagrodzenie), otrzymał notatkę informującą o braku środków na opłacenie jego pracy oraz, gdyby tego było mało, obowiązku zwrócenia 170 euro. Inni pracownicy otrzymali wynagrodzenie za ten miesiąc w wysokości 9 euro. Ci z nas, którzy otrzymują jeszcze jakikolwiek rodzaj wynagrodzenia, będą wspierać protest w każdy możliwy sposób.

To wojna przeciwko całemu społeczeństwu. Ci ,którzy twierdzą, że dług publiczny Grecji należy do wszystkich Greków, zwyczajnie kłamią. Ten dług nie należy do społeczeństwa. Stworzył go rząd w porozumieniu z bankami, a celem tego działania jest zniewolenie obywateli. Pożyczki udzielane Grecji nie biorą udziału w opłaceniu pensji, emerytur, czy publicznej opieki zdrowotnej. Jest dokładnie odwrotnie: pensje, emerytury i fundusze publiczne służą opłacaniu bankierów. Oni kłamią ubolewając nad obarczeniem społeczeństwa tego typu długiem. Sami tworzą długi (z pomocą skorumpowanych rządów i polityków) dla własnego zysku. Premierem naszego kraju jest bankier, który pilnuje, żeby ta „praca” była poprawnie wykonywana. Premier Lucas Papademos nie został wybrany w wyniku wyborów. Mianował go EBC i bankierzy z pomocą europejskich i greckich polityków. Tak wygląda ich interpretacja pojęcia demokracja.

Długi powstają dzięki bankierom, tworzącym pieniądze z powietrza i kolekcjonującym odsetki. Robią to tylko dlatego, że nasze rządy przyznały im do tego prawo. Wciąż mówią o odpowiedzialności za długi, obarczają nią nas, nasze dzieci i wnuki, które będą zmuszone do płacenia z prywatnych i publicznych środków, płacenia swoim życiem. Niczego im nie zawdzięczamy. Są winni narodowi wielką część fortun zdobytych dzięki politycznej korupcji.

Jeżeli nie otworzymy oczu na tą prawdę, wkrótce wszyscy zostaniemy niewolnikami harując za 200 euro miesięcznie. To znaczy ci z nas, którzy będą w stanie znaleźć pracę. Brak opieki medycznej, świadczeń emerytalnych, bezdomność i ubóstwo, tak wygląda codzienne życie moich rodaków. Tysiące z nich żyją na ulicy przymierając głodem.

Nie mamy zamiaru przedstawiać rzeczywistości w ciemnych barwach – tak wygląda prawda. Obecna sytuacja nie jest wynikiem finansowej pomyłki, czy wypadku. To początek brzydkiej fazy długiego procesu wynikającego ze starannie przygotowanego planu. Proces ten rozpoczął się już kilkadziesiąt lat temu.

Musimy wspólnie walczyć przeciwko neoliberalnej polityce. Właśnie to robimy w Kilkis oraz wielu innych miastach Grecji i całego świata.

Rozważamy otwarcie konta bankowego, na które można by wpłacać darowizny. Niestety może okazać się to konieczne w związku z ciągle pogarszającą się sytuacją. Na razie, tym czego potrzebujemy jest moralne wsparcie i rozgłos. Prowadzone lokalnie walki na całym świecie muszą się rozprzestrzeniać i otrzymywać masowe poparcie, oczywiście jeżeli chcemy wygrać wojnę z tym skorumpowanym systemem.

Możecie kontaktować się z nami pod adresem: [email protected]

 

Z uznaniem,

Leta Zotaki, dyrektor jednostki radiologicznej szpitala Kilkis

członek zgromadzenia powszechnego pracowników

prezes Związku Lekarzy Szpitalnych prefektury Kolkis

occupiedlondon.org/blog

Dyskusja