USA: Starcia policji z „Oburzonymi” w Oakland, ponad 100 aresztowanych

Policja w Oakland (Kalifornia) użyła gazu łzawiącego i granatów odurzających podczas starć z setkami ruchu „Oburzonych” protestujących przeciwko narastającym nierównościom społecznym i chciwości wielkich korporacji. Ponad 100 osób zostało zatrzymanych. Demonstrancji obrzucali policjantów kamieniami, butelkami i petardami.

Starcia z policją przybrały gwałtowny charakter po tym jak demonstranci nie zastosowali się do wezwań policji do rozejścia się.

Ok. 2 tys. „Oburzonych” z ruchu „Okupuj Wall Street” zgromadziło się na jednym ze śródmiejskich placów i usiłowało wedrzeć się do nieczynnego obecnie Centrum Konwencji Henry Kaisera i do pobliskiego budynku YMCA.

Po odparciu przez policję „Oburzeni” przeszli ulicami miasta uniemożliwiając ruch uliczny. Policja otoczyła siedzibę władz miejskich i wezwała posiłki z okręgu Alameda.

Władze miasta oświadczyły, że „nie dadzą się zastraszyć groźbą przemocy i nielegalnych poczynań”.

Ruch „Okupuj Wall Street” został zainicjowany jesienią ub. roku w Nowym Jorku i rozszerzył się na inne największe miasta amerykańskie. „Oburzeni” byli najbardziej aktywni w Nowym Jorku, Los Angeles i właśnie Oakland jednak w ostatnim okresie ruch znacznie osłabł.

onet.pl

Dyskusja