Turcja: Pięć lat po zabójstwie Hranta Dinka. 50 tys. osób demonstrowało w Stambule

19 stycznia w Stambule odbyła się ogromna demonstracja. Według niektórych źródeł na ulice wyszło ponad 50 tys. osób, protestując przeciwko decyzji sądu w sprawie zabójstwa Hranta Dinka.

Był on redaktorem naczelnym gazety Agos, oddającej głos Ormianom mieszkającym w Turcji. Przed jego zabójstwem w mainstreamowych mediach prowadzono wymierzoną w niego kampanię nienawiści. Pięć lat temu, 19 stycznia 2007 roku, Hrant został zastrzelony przed budynkiem, w którym pracował. Podczas procesu na jaw wyszły informacje sugerujące, że morderstwo odbyło się co najmniej przy pełnym przyzwoleniu władz państwowych. Usunięto zapisy rozmów telefonicznych, zatuszowano dowody, zniszczono wszelkie istotne informacje, raporty, a dochodzenie zamknięto uniewinniając oficerów wywiadu ze względu na przedawnienie.

Po pięciu latach proces wreszcie dobiegł końca. Sąd uznał za winnych wyłącznie Oguna Samasta (zabójcę Hranta Dinka) oraz Yasina Hayala (za podżeganie), oświadczając, że ‚w zabójstwo nie były zaangażowane osoby trzecie’. W reakcji na ten niesprawiedliwy wyrok, a także dla upamiętnienia osoby Hranta, zalewie kilka dni po ogłoszeniu wyroku, dziesiątki tysięcy osób zebrały się w Taksim maszerując do miejsca, w którym stracił życie.

W demonstracji uczestniczyły różne ugrupowania anarchistyczne. Jedna z grup niosła transparent z napisem „Üzgün olmaktansa öfkeli olmayı yeğlerim” (Wolę się wściekać niż smucić).

contrainfo.espiv.net

Dyskusja