Grecja: Członkowie Konspiracyjnych Komórek Ognia próbowali zbiec z więzienia

Do czasu pojawienia się informacji ze źródeł niezależnych, prosimy traktować poniższą wiadomość jako poglądową.

W poniedziałek wieczorem, czwórka uzbrojonych w pistolet i noże kuchenne osadzonych zabarykadowała się w pokoju dla odwiedzających, gdzie przebywało akurat 25 gości i trzech strażników. Wśród więźniów, którzy podjęli próbę ucieczki, znaleźli się 41-letni gangster Panayiotis Vlastos oraz trzej członkowie anarchistycznej grupy zbrojnej Konspiracyjne Komórki Ognia.

Do więzienia skierowano oddziały prewencji i specjalne jednostki (Ekam), zablokowano także pobliskie ulice.

W trakcie zajść, Michalis Nikolopoulos, jeden z członków KKO, udzielił wywiadu greckiej stacji telewizyjnej ‚Antenna TV’ (wideo pod tekstem). W trakcie rozmowy z prowadzącym główny program informacyjny o 20:00, Nikolopoulos powiedział, że broń, którą się posługują zdobyli w więzieniu.

Do próby ucieczki dosżło krótko po 18:00, kiedy uzbrojeni Vlastos i trzej członkowie KKO wdarli się do sali dla odwiedzających. Zanim mieli szansę przedostać się na teren dziedzińca, strażnicy zablokowali bramy zmuszając ich do wycofania się. Wtedy prawdopodobnie wzięto zakładników. Po chwili zwolniono jednak cztery starsze kobiety, a czwórka niedoszłych uciekinierów poinformowała, że odwiedzający nie są ich zakładnikami. Wydostanie się miała im uniemożliwiać blokująca drzwi policja. Mężczyźni odrzucając jakiekolwiek negocjacje z policją, zwrócili się do zarządcy więzienia żądając lepszych warunków dla osadzonych. Po pięciu godzinach więźniowie poddali się i powrócili do cel.

Francis Ragousis, adwokat reprezentujący Vlastosa i niektórych członków KKO, odmówił wejścia na teren więzienia, pomimo prób skontaktowania się z nim jednego z klientów.

W lipcu, sześciu członków KKO otrzymało wyroki od 11 do 25 lat pozbawienia wolności.

Więzienie o zaostrzonym rygorze Korydallos położone jest w zachodniej części Aten.

Z prezenterem kanału ‚Antenna TV’ rozmawia Michalis Nikolopolos

Dyskusja