Portugalia: Potężna demonstracja przeciwko rządowym oszczędnościom

Kilkadziesiąt tysięcy portugalskich urzędników demonstrowało w sobotę w Lizbonie przeciwko cięciom płacowym, przewidzianym w projekcie budżetu na 2012 rok.

Rząd dokonuje kolejnych posunięć oszczędnościowych, żeby spełnić warunki, jakimi obwarowany jest pakiet ratunkowy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Unii Europejskiej (78 mld euro).

„Wynoś się stąd MFW”, „Nie kraść naszych płac!” – skandowali demonstrujący urzędnicy, do których przyłączyli się wojskowi w stanie spoczynku i policjanci, niepełniący tego dnia służby.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i MFW są obecnie w Lizbonie, by skontrolować postępy Portugalii, która – w zamian za pakiet ratunkowy – zobowiązała się zredukować deficyt budżetowy z 9,8 proc. PKB w ubiegłym roku do 5,9 proc. w br., do 4,5 proc. w 2012 r. i do 3 proc. w 2013 r.

Projekt budżetu na rok 2012 przewiduje m.in. kilkuprocentowe redukcje kadry kierowniczej samorządów terytorialnych, a także personelu armii, służby zdrowia i oświaty. Przewidziane jest też podniesienie stawki VAT z 13 do 23 proc. Jedynie stawka na podstawowe produkty żywnościowe ma zostać utrzymana na poziomie 6 proc.

Rząd Passosa Coelho zapowiedział też, że od 2012 r. „na kilka lat” zatrudnieni w sektorze publicznym, którzy zarabiają powyżej 1000 euro miesięcznie, stracą prawo do dodatku bożonarodzeniowego i wakacyjnego. Każdy z tych dodatków stanowi równowartość miesięcznego wynagrodzenia.

Parlament przyjął już projekt budżetu w pierwszym czytaniu. Ostateczne głosowanie nad ustawą budżetową jest przewidziane na 29 listopada. Na 24 listopada związki zawodowe zapowiadają strajk generalny.

onet.pl

Dyskusja