Film: Dzieci rebelii – dokument o greckim grudniu 2008, jego uczestnikach i niepewnej przyszłości (ang.)

Powstanie, teraz! Wszelkie alternatywy są absurdalne, ponieważ oznaczają akceptację istniejącego porządku.

Międzynarodówka Sytuacjonistyczna

Dokument koncentruje się na wydarzeniach, do których doszło na ulicach Aten w grudniu 2008 roku. Dwaj gliniarze zabili wtedy 15-letniego Alexisa Grigoropoulosa, co dało iskrę dla masowych zamieszek w całym kraju. Grecka młodzież wyraża swoje poglądy na temat codziennej przemocy oraz nędzy systemu kapitalistycznego, wyjaśniając w jaki sposób zabójstwo nastolatka i będąca jego rezultatem rebelia zmieniły ich sposób patrzenia na rzeczywistość.

W czasie, gdy większość zachodnich mediów skupiała się na powodowanych przez zamieszki zniszczeniach, ukazując cynizm swoich jednostronnych relacji, autor dokumentu stara się przedstawić sposoby działania greckiej policji oraz długą historię stosowanej przez nią przemocy, które przyczyniły się do masowej eksplozji gniewu.

Autor analizuje również niektóre projekty wolnościowe, takie jak należący do mieszkańców park w Exarchii, festiwale polityczne, czy działalność antyautorytarnych zespołów muzycznych, zbliżając się do wydarzeń z 29 czerwca 2011 roku, kiedy grecka policja brutalnie stłumiła anty oszczędnościowy protest. Obserwujemy jak „duch” feralnego grudnia staje się fundamentem dla powszechnego oporu.

Reżyseria: Christos Georgiou

Na podstawie: eagainst.com, aljazeera.net

Dyskusja