Polska: Dyrektor zakładu karnego zasztyletował więźnia

Dyrektor Zakładu Karnego w Sztumie Andrzej G. zabił w niedzielę więźnia. Do tragedii doszło w celi osadzonego. Dyrektor jest zatrzymany, ochrona w więzieniu wzmocniona. Na miejscu przebywa specjalny zespół z Warszawy z szefem Służby Więziennej.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, dyrektor zadał więźniowi co najmniej cztery ciosy nożem, w tym w okolice szyi. Mężczyzna zmarł z wykrwawienia. Nie wiadomo jeszcze, dlaczego dyrektor sam wszedł do celi, czy został zaatakowany oraz czy przyniósł nóż do celi, czy np. odebrał go więźniowi – będzie to przedmiotem śledztwa. Więcej szczegółów w tej sprawie gdańska prokuratura zamierza podać na konferencji prasowej zaplanowanej w poniedziałek na godz. 11.00.

Zatrzymany do dyspozycji prokuratury

Od kilku godzin w Sztumie przebywa specjalny zespół kontrolny resortu sprawiedliwości i Służby Więziennej, z szefem więziennictwa gen. Jackiem Włodarskim, który na polecenie ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego bada sytuację na miejscu. Dyrektor więzienia jest zatrzymany do dyspozycji prokuratury. Został też natychmiast zawieszony w obowiązkach służbowych.

Według rzeczniczki Centralnego Zarządu Służby Więziennej ppłk. Luizy Sałapy, dyrektor zakładu to funkcjonariusz Służby Więziennej z 25-letnim stażem. Od 6 lat kierował jednostką w Sztumie, wcześniej był dyrektorem Aresztu Śledczego w Elblągu. Z wykształcenia jest psychologiem.

Zabity skazany Józef S. odsiadywał liczne wyroki za kradzieże – koniec jego kary przypadał na 2030 r. Jak powiedziała rzeczniczka, więzień ten w przeszłości bywał agresywny, znany był z roszczeniowej postawy oraz pisania licznych skarg, zażaleń i pozwów, które były oddalane przez ich adresatów.

„Ściągnięto dodatkowe siły ochrony”

W niedzielę w zakładzie karnym odbywały się wybory, w czasie których więźniowie opuszczali cele. Z myślą o zachowaniu bezpieczeństwa w zakładzie, prokuratura i policja poinformowały o zdarzeniu, do którego doszło ok. godz. 11.00, dopiero po zamknięciu urn.

Zakład Karny w Sztumie to więzienie typu zamkniętego przeznaczone dla mężczyzn recydywistów. Jak można przeczytać na stronie internetowej Służby Więziennej, w Sztumie funkcjonują trzy oddziały penitencjarne oraz oddział terapeutyczny dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo.

Jak zapewniła Sałapa, sytuacja w zakładzie w Sztumie jest opanowana. – Dla bezpieczeństwa ściągnięto dodatkowe siły ochrony – dodała.

Źródło: tvn24.pl

Dyskusja