Grecja: Relacja z protestów w Salonikach – aktualizacje

02:46 (GMT +2), Ateny: W Exarchii, policyjny odział DELTA został zaatakowany butelkami z benzyną i kamieniami.

02:15 (GMT +2): W pobliżu „Generalnego Sekretariatu Macedonii i Tracji” poważnie pobito młodego mężczyznę. Sprawcami są gliniarze. Kiedy ofiara krzyczała z bólu, na miejsce przybyło więcej glin, przyglądających się scenie. Mieszkańcy dzielnicy wykrzykiwali z balkonów w stronę policjantów, domagając się, by przestali bić chłopaka. Po pobiciu mężczyzna został aresztowany.  Zatrzymano także mężczyznę, który czekając w pobliżu na taksówkę, ruszył chłopakowi z pomocą. Policyjna brutalność w całej okazałości:

23:10 (GMT +2): Około 2 tyś studentów znajdują się wewnątrz uniwersytetu, broniąc zniesionego azylu w praktyce.

22:50 (GMT +2): Cały czas trwają starcia.

22:30 (GMT +2): Zgodnie z informacjami upublicznionymi przez Komendę Główną Policji, zatrzymano 95 osób, 3 aresztowano.

22:15 (GMT +2): Przed uniwersytetem wielu demonstrantów bierze udział w budowaniu barykad, szykując się do kontrataku na policyjne oddziały. Policja strzela do ludzi pojemnikami z gazem łzawiącym. Barykadę wzniesiono również na ul. Kamara, trwają starcia na placach Syntrivani i Chimiou oraz na ulicy Ethnikis Amynis. Przed budynkiem hotelu ABC, policyjny autobus został zaatakowany i obrzucony kamieniami.

22:00 (GMT +2): Na ulicach Salonik wciąż przebywają tysiące protestujących. Przed wydziałem Fizyki wybuchły starcia; wiele osób schroniło się w budynku. Starcia trwają również na pl. Syntrivani.

Tymczasem w Atenach, kilkaset osób zablokowało przebiegającą przed parlamentem drogę. To gest solidarności z demonstrantami w Salonikach. Po chwili zostali zaatakowani przez policję, która zepchnęła ich na pl. Syntagma.

21:45 (GMT +2): Pierwszy raz, studenci z okupowanych uniwersytetów przyłączyli się do demonstracji towarzyszących targom. Większość z nich blokuje wejście do Uniwersytetu Arystotelesa. Kibice „Iraklis” zakończyli swoją demonstracje. W stronę jednego z wejść do hali targowej lecą kamienie.

21:35 (GMT +2): Premier właśnie zakończył swoją „sprzedajną” przemowę i przygotowuje się do opuszczenia centrum konferencyjnego Velidis. Ocenił, iż „istnieje nadzieja” (oczywiście dla szefów i kapitału).

20:45 (GMT +2): Ogromne siły policyjne zaatakowały tłum znajdujący się przed Białą Wieżą, prewencja wyłapuje protestujących. Jeden z nich został dotkliwie pobity. Policjanci użyli pałek, gazu łzawiącego, granatów hukowych, protestujący odpowiedzieli kamieniami.

20:30 (GMT +2): Policja zablokowała demonstrację studentów i związków zawodowych, ale w tej chwili protestujący swobodnie przemieszczają się w stronę Białej Wieży. Trwają starcia nieopodal placu YMCA. Protestujący próbują zbliżyć się do centrum konferencyjnego Velidis, gdzie premier wygłosi swoje przemówienie. Pięciu demonstrantów przewieziono do szpitala.

20:20 (GMT +2): Zwolniono wszystkich zatrzymanych. 3 osoby zostały aresztowane a 2 ranne.

20:10 (GMT +2): Na ul. Ethnikis Amynis powstały płonące barykady. Kibice klubu Iraklis walczą z policją, która nie wpuściła ich na ulicę Tsimiski.

20:00 (GMT +2): Pomimo dużych ilości unoszącego się w powietrzu gazu łzawiącego, ludzie pozostają na ulicach. Wielu protestujących ściera się z policją, w ruch poszły kamienie.

19:30 (GMT +2): W kilku punktach miasta trwają starcia. Swój marsz rozpoczyna komunistyczny związek zawodowy PAME, uczestniczy w nim ok 6 tyś osób.

'Nie będziemy żyć jak zwierzęta, na które się poluje - Autonomiczni imigranci i uchodźcy'

19:15 (GMT +2): Trwają starcia na pl. YMCA, na miejsce przyjechała karetka. Zespół pomocy prawnej dla demonstrantów, poinformował o 70 osobach zatrzymanych i przewiezionych do komendy głównej. Na razie wypuszczono tylko 2 osoby.

18:50 (GMT +2): Protestujący taksówkarze stoją twarzą w twarz z glinami. Napięcie rośnie.

18:45 (GMT +2): „Oburzeni” dotarli pod Białą Wieże.

18:43 (GMT +2): Policja zaatakowała liczącą około 10 tyś osób demonstracje studencką.

18:30 (GMT +2): Bloki studentów, taksówkarzy i związkowców zbliżają się do pl. Arystotelesa. Wśród tłumu dostrzec można bannery organizacji studenckich z Aten, Patras, Xanthi, Komotini. Policja używa gazu łzawiącego i dokonuje zatrzymań. (Liczba aresztowanych i zwolnionych nie jest jeszcze znana.)

18:25 (GMT +2): Studenci ruszyli, przemieszczają się w dół ulicy Egnatia. Są ich tysiące.

18:22 (GMT +2): Taksówkarze naparli na metalowe ogrodzenie, blokujące dostęp do hali targowej. Policja użyła gazu łzawiącego.

17:40 (GMT +2): Na bannerze niesionym przez kolumnę „oburzonych” widnieje napis: „Opór – Przewrót – Równość”. Około 5 tyś studentów zebrało się przed stołówką na ul. Egnatia. Komenda Główna Policji poinformowała o 32 zatrzymanych do tej pory osobach.

Armatka wodna przed centrum konferencyjnym, w którym przemówi premier Papandreou.

17:30 (GMT +2): Około 2 tyś osób maszeruje przez ul. Aghiou Dimitriou, głównie taksówkarze i kibice klubu piłkarskiego Iraklis. Wcześniej, na tej samej ulicy, policja aresztowała pięć osób.

Taksówkarze w miejscu zbiórki

16:15 (GMT +2): Demonstranci gromadzą się wokół Białej Wieży (Lefkos Pyrgos). W związku z policyjnymi blokadami, rozlokowanymi w centrum miasta, większość ulic otaczających halę targową jest opustoszała.

15:15 (GMT +2): Policja utrudnia protestującym dotarcie do miejsc planowanych blokad oraz punktów zbiórek. W miejscu jednej z blokad, dokonano dwóch „prewencyjnych” zatrzymań. Sześć osób zatrzymano na innej blokadzie.

Na podstawie: contrainfo.espiv.net

Dyskusja