Grecja: Lider skrajnie prawicowej parti LAOS grozi zamknięciem Ateńskich Indymediów

Program reformy greckiego systemu edukacji, znoszący m. innymi azyl uniwersytecki, wywołał wśród niektórych greckich polityków nieskrywane zadowolenie. Według portalu informacyjnego news247.gr, przewodniczący skrajnie prawicowej partii LAOS, Adonis Georgiades, zapowiedział w swoim autorskim programie telewizyjnym, próbę zamknięcia strony Ateńskich Indymediów. W niektórych kręgach, witryna oskarżana jest o podżeganie do zamieszek.

Georgiades stwierdził „Teraz nie musimy starać się o zgodę Rektora, wszystko dzięki prawu przegłosowanemu wczoraj przez 250 deputowanych”. Następnie dodał „Tak szybko jak nowe prawo znajdzie się w dzienniku ustaw, wystosujemy do policji wniosek o wkroczenie na okupowany teren (podejrzewa się, że strona hostowana jest na terenie Politechniki Ateńskiej). To nie mogło wydarzyć się wcześniej ze względu na autonomię uczelni”.

Georgiades podsumował wypowiedź słowami: „Panowie z Indymediów, zacznijcie się bać, bo idziemy po was”.

Nowe prawo uniwersyteckie, przedłożone przez minister edukacji, Anne Diamantopoulou, zostało przyjęte w środę przez większość greckiego parlamentu. Udało się to dzięki konsensusowi pomiędzy rządzącą partią PASOK a „opozycyjną” Nową Demokracją. Ustawa wywołała burzę w środowisku naukowym, niektórzy wykładowcy twierdzą, że ustawa rozwiązuje wyłącznie kilka problemów administracyjnych, nie dotykając problemów dotyczących samego systemu edukacji.

Źródło: keeptalkinggrece.com

Dyskusja