Niemcy: Bojownicy RAF dokonali napadu na konwoje z pieniędzmi?

2,w=559,c=0.bild

W Niemczech doszło do kilku napadów na konwoje z pieniędzmi. Telewizja publiczna ZDF w audycji „Sygnatura akt X,Y …nierozwiązany” (odpowiednik polskiego programu 997 Magazyn Kryminalny) pokazała w środę wieczorem film będący próbą rekonstrukcji obu napadów i zaapelowała do widzów o pomoc w schwytaniu sprawców. Popularny program obejrzało ponad 6 mln widzów. Do rana w czwartek do policji wpłynęło 120 informacji – podała agencja dpa. „Nie mamy jeszcze gorącego tropu” – przyznał prokurator Lutz Gaebel z prokuratury w Verden.

Policja podejrzewa troje ukrywających się bojowników – Danielę Klette, Ernst-Volkera Wilhelma Stauba i Burkharda Garwega – o dokonanie w zeszłym roku dwóch napadów na furgonetki z pieniędzmi: w czerwcu pod Bremą oraz w grudniu w Wolfsburgu. Oba napady zakończyły się fiaskiem – przestępcy zbiegli bez łupu. W jednym przypadku napastnicy nie potrafili otworzyć drzwi furgonetki z pieniędzmi, a w drugim konwojentom udało się uciec.

Dowodem na udział w napadach członków RAF są ślady DNA znalezione w porzuconych samochodach, którymi posługiwali się sprawcy. Klette, Staub i Garweg poszukiwani są od początku lat 90. w związku z zamachem bombowym na zakład karny w Weiterstadt w Hesji. Są też podejrzani o napad na ciężarówkę z pieniędzmi w 1999 roku i rabunek miliona marek.

Policja jest przekonana, że napady nie są dowodem na podjęcie działalności terrorystycznej, lecz miały na celu jedynie zdobycie przez przestępców środków do życia w podziemiu. „Nie ma przesłanek pozwalających na wysunięcie tezy, że do głosu dochodzi czwarte pokolenie lewicowych terrorystów” – ocenił szef MSW w Nadrenii Północnej-Westfalii Boris Pistorius. Podobnego zdania jest Federalny Urząd Kryminalny (BKA).

http://www.tvn24.pl

Dyskusja

  • eurydyka1917 6 lat temu

    a przydałoby się to czwarte pokolenie…