Grecja: Policja podejrzewa anarchistkę Pole Roupe (WR) o próbę porwania helikoptera

heliW ciągu ostatnich dni w greckich mediach rozpętał się antyterrorystyczny spektakl. Policja wydała oświadczenie informujące o próbie porwania helikoptera do jakiej doszło 21 grudnia 2016; kobieta, która posługiwała się fałszywym dowodem osobistym i jak twierdzi policja, wyglądała jak Pola Roupa, ukrywająca się członkini organizacji partyzantki miejskiej Walka Rewolucyjna usiłowała porwać helikopter wylatujący z Teb.

Kobieta zarezerwowała lot, który poruszając się po ustalonej wcześniej trasie miał zabrać ze sobą jeszcze 5 osób. Gdy znaleźli się w powietrzu wyjęła pistolet i zażądała by pilot skierował się w stronę Attyki. W pewnym momencie pilot (ex-gliniarz) podjął walkę. Jak twierdzi rozpoznał w pasażerce Pole Roupe, której wizerunek znał ze zdjęć w mediach. Gdy próbował odebrać kobiecie pistolet, doszło do szamotaniny wskutek której helikopter zaczął opadać. Broniąca się porywaczka wystrzeliła trzy razy, dziurawiąc szyby kabiny i panel sterujący. Pilot zdołał wylądować, kobieta zaś uciekła i jak dotąd policja nie zdołała jej znaleźć. Na miejscu zdarzenia znaleziono magazynek  pistoletowy, słuchawki i perukę, które zostały wysłane do analizy kryminalistycznej.

Policja uważa, że była to próba uwolnienia uwięzionego członka Walki Rewolucyjnej, Nikosa Maziotisa (i partnera Roupy z którym Pola ma syna) z więzienia Koridallos. Gliniarze twierdzą, że chodziło także o anarchistycznego towarzysza Antonisa Stamboulosa, rabusia bankowego Giorgosa Petrakakosa i „co najmniej 2 albo 3 członków” Rewolucyjnej Organizacji – Konspiracyjne Komórki Ognia, którzy są podejrzewani o udział w tym planie. Policja usiłuje teraz zrekonstruować rzekomą „synchronizację”  uwięzionych towarzyszy i zlokalizować kobietę która usiłowała przeprowadzić całą operację.

 Maziotis jest przetrzymywany w lochu izolacyjnym, który znajduje się w podziemiach żeńskiej sekcji Koridallos, gdzie władza przetrzymuje także członków R.O. – 17 Listopada i R.O. – Konspiracyjne Komórki Ognia. Nalot na cele więźniów przeprowadzony przez służby bezpieczeństwa nie ujawnił absolutnie niczego.

Nikos Maziotis i Pola Roupa:

maziotisroupa-696x415

Polski materiał wideo o anarchistycznej grupie partyzantki miejskiej „Walka Rewolucyjna” i jej współzałożycielach: Nikosie Maziotisie i Poli Roupie:

http://insurrectionnewsworldwide.com

Dyskusja