Białoruś: Nowa fala protestów

Fala społecznych protestów na Białorusi zdaje się zbliżać do poziomu z czasu wyborów w grudniu 2010 r. Jednak obecnie bierze w nich udział o wiele więcej ludzi.

Po wyborach, gospodarka Białorusi doznała zapaści w wyniku wstrzymania rosyjskiej pomocy finansowej. Lokalna waluta została zdewaluowana ponad trzykrotnie. Niektóre banki zbankrutowały, co spowodowało pojawienie się tasiemcowych kolejek do banków po wypłatę oszczędności – coś czego nie widziano od czasów Związku Radzieckiego. Ceny większości towarów wzrosły o 100%. Firmy zajmujące się importem upadły, gdyż nie są w stanie zdobyć obcej waluty – w związku z tym zniknęły importowane papierosy, wyroby higieniczne, itp. Ceny paliwa wzrosły i wprowadzono racjonowanie.

W związku z tym pojawiły się oznaki niezadowolenia społecznego. W dniu 7 czerwca, kierowcy zablokowali główne ulice w Mińsku i innych miastach w proteście przeciw cenom paliwa.

http://www.youtube.com/watch?v=beIWkV-swH0&feature=player_embedded

W dniach 12 i 13 czerwca doszło do blokad przejść granicznych z Polską, gdy straż graniczna odmówiła handlarzom możliwości przekroczenia granicy. Zobacz filmy na stronie http://nn.by/?c=ar&i=55641 oraz http://nn.by/?c=ar&i=55712

Pomysł “cichej rewolucji” został wprowadzony jako sposób na uniknięcie aresztowania. Ludzie zbierają się w każdą środę na placu w centrum miasta i przechadzają się w ciszy – bez żadnych bannerów i nie wykrzykując haseł. Gdy pojawia się odpowiednia liczba osób, zaczynają się prawdziwe protesty. Jednak władze zareagowały zmianą ustawodawstwa zakazując wszelkich – również cichych – zgromadzeń. W dniu 15 czerwca 240 osób zostało aresztowanych w Mińsku za to że stali w miejscu i klaskali. Aresztowani otrzymali grzywny w wysokości miesięcznego wynagrodzenia, ale inni uczestnicy protestów zrzucili się na ich grzywny.

http://www.youtube.com/watch?v=edTqSl1lk50&feature=player_embedded

Zdjęcia aresztowań: http://nn.by/?c=ar&i=56237
Więcej zdjęć: http://news.tut.by/politics/231928.html
http://www.youtube.com/watch?v=z_cGQCxoaoA&feature=player_embedded

Źródło: cia.bzzz.net

Dyskusja