Strajk głodowy Evi Statiri: Raport o stanie zdrowia, akty solidarności.

11825796_527481260745353_7266983584175434340_nAktualizacja: Pod osłoną uzbrojonych strażników Evi została przetransportowana do szpitala ogólnego Nikea-Pireus

Dziś mija 14 dzień strajku głodowego Evi Statiri, walczącej o uwolnienie z więzienia Koridallos. Dzisiaj także lekarze opublikowali raport o stanie jej zdrowia. Według niego, 26-letnia Evi straciła 11% masy ciała, zmaga się z hipotonią ortostatyczną (zmiana ciśnienia tętniczego krwi przy zmianie pozycji z leżącej na stojącą), tachykardią (przyśpieszona akcja serca) i szmerami sercowymi 3 stopnia. Sama twierdzi że czuje się źle i zmęczona, przy najmniejszym wysiłku i wstawaniu zaczyna kołatać jej serce, oraz czuje chłód i dreszcze. Przez ostatnie 3 dni przeżyła 2 poważne epizody hipkoglikemii, z czego ostatni (nocą z 26 na 27 września) był na tyle poważny że wymagane było natychmiastowe przeniesienie Evi do więziennego szpitala. Przeprowadzone 26 września EKG zdiagnozowało ponadto, że Evi cierpi na zespół repolaryzacji, przez który jej serce jest znacznie bardziej narażone na migotanie komór, w przypadku braku natychmiastowej pomocy prowadzące do zgonu.

Lekarze opiekujący się Evi oświadczyli że dalsze kontynuowanie strajku głodowego niesie poważne ryzyko uszkodzenia zdrowia. Na podstawie badań uważają że Evi powinna zostać przeniesiona do szpitala publicznego.

Wielu anarchistów z całego świata okazuje solidarność z Evi, za co w ostatnim swoim oświadczeniu (27/09) wszystkim dziękuje. Twierdzi, że ich działania dają jej siłę.

Ciężko by było po kolei wymieniać solidarnościowe akcje przeprowadzane przez greckich anarchistów, więc przypomnimy tylko że od 15 dni w solidarności z Evi, Ateną i Nikosem okupowany jest uniwersytet TEI Ateny, w którym niedawno zorganizowano zgromadzenie solidarnościowe na którym anarchiści połączyli się telefonicznie z Evi i Christosem Tsakalosem. Warto też wspomnieć że solidarność z Evi w swoich oświadzeniach wyrazili rewolucjoniści z różnych grup, m.in.: Olga Ekonomidou (Konspiracyjne Komórki Ognia), Dimitris Koufondinas (R.O. 17 Listopada), oraz Kostas Gournas (Walka Rewolucyjna).

Solidarność z Evi okazują również anarchiści spoza Grecji, m.in. z Australii, Boliwii, Francji, Portugalii, Chile, Hiszpanii. Zdjęcia większości z nich dostępne są tutaj.

Poniżej 2 nagrania sprzed więzienia Koridallos, gdzie anarchiści przybyli okazać solidarność z Evi. Na pierwszym z nich skandowane jest hasło „Pasja do wolności silniejsza od wszelkich cel” na drugim „Psy, świnie, mordercy”

Dyskusja