Niemcy: Antyimigranckie zamieszki w Heidenau

0,,18665583_401,00

Z soboty na niedzielę w Heidenau pod Dreznem znów doszło do zamieszek przed ośrodkiem dla uchodźców. Neonaziści starli się tam z policją, obrzucając ją butelkami, kamieniami i petardami.

Tak samo sytuacja wyglądała w piątek, kiedy kilkaset osób demonstrowało pod przebudowaną na potrzeby uchodźców halą, w której dawniej sprzedawano materiały budowlane. Akcję protestacyjną zorganizowała skrajnie prawicowa NPD. Sytuacja zaostrzyła się kilka godzin później, kiedy grupa kilkudziesięciu agresywnych demonstrantów zablokowała drogę krajową nr 172 prowadzącą do marketu. Manifestanci skandowali rasistowskie hasła.

Pierwszy autokar z uchodźcami dotarł do ośrodka w Heidenau, którego strzeże prywatna firma ochroniarska, w sobotę po północy. Dwa kolejne przyjechały rano. Obecnie w ośrodku przebywa 120 azylantów, lecz niebawem ma być ich 600.

Na sytuację zareagowali lokalni antyfaszyści, organizując własną demonstrację pod hasłami pro-imigranckimi, która zgromadziła kilkaset osób.

Fala nienawiści pod adresem imigrantów nadal rośnie. W ostatnich miesiącach wielokrotnie dochodziło do zamachów na schroniska dla azylantów. Podkładano w nich ogień, z reguły na krótko przed wprowadzeniem się pierwszych uchodźców.

W nocy z 12 na 13 sierpnia w Niederstedem, wiosce w górach Eifel, nieznani sprawcy podpalili schronisko dla uchodźców. Pożar zauważyli policjanci z radiowozu, którzy właśnie tamtędy przejeżdżali. Wezwali straż pożarną, która szybko opanowała sytuację. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Azylantów nie było tej nocy w domu.

Prokuratura i policja nie wykluczają, że to oni mieli być celem zamachu z pobudek rasistowskich. Być może nieznani sprawcy chcieli ich pobić, a ogień podłożyli dla zatarcia śladów włamania do domu. O ile motyw działania podpalaczy pozostaje na razie nieznany, o tyle samo podpalenie nie budzi wątpliwości.

Zagrożeni są nie tylko azylanci. Tej samej nocy w Jamel w Meklemburgii podpalono stodołę w zagrodzie należącej do Birgit i Horsta Lohmeyerów, małżeństwa znanych aktywistów występujących przeciwko lokalnym neonazostom.

Dyskusja