Czechy: Wezwanie do solidarności z zatrzymanymi w ramach „Operacji Feniks” (28 sierpnia)

Wraz z „Operacją Fenix” nadeszła największa fala represji policyjnych wobec anarchistów i radykalnej lewicy w najnowszej historii Czech. Poniżej publikujemy fragmenty oświadczenia dotyczącego zaistniałej sytuacji, będące jednocześnie zaproszeniem na demonstrację, która odbędzie się 28 sierpnia.

Aktualne informacje (niektóre także w języku polskim) znajdziecie tutaj. Zachęcamy do wysyłania listów do zatrzymanych. Obecnie jest to możliwe tylko poprzez mail: [email protected] Można pisac po polsku, maile są tłumaczone przez czeską grupę Anarchistycznego Czarnego Krzyża.

Fragmenty oświadczenia

feniksPod koniec kwietnia tego roku sensacyjna sprawa poruszyła zastygłe wody rodzimego dziennikarstwa. Czeskiej policji, a szczególnie „elitarnym” śledczym kryminalnym z UOOZ nadarzył się nie lada kąsek – w ciągu kilku miesięcy wielkiej policyjnej operacji o nazwie „Fenix” zapobiegli pierwszemu w najnowszej historii Czech poważnemu atakowi terrorystycznemu oraz odkryli rozległą siatkę terrorystyczną. Podczas licznych aresztowań i nalotów zarekwirowali nawet tajemniczą i bardzo niebezpieczną rurę wypełnioną ładunkiem wybuchowym.

W kolejnych tygodniach i miesiącach na światło dzienne zaczęła wypływać cała lawina nowych informacji, dzięki którym runęła misterna medialna fasada brawurowej policyjnej operacji. Oprócz bardzo pożądanych przez media „przecieków” informacyjnych z tajnych policyjnych źródeł, które miały na celu wykreowanie wizerunku „niebezpiecznych terrorystów”, na powierzchnię zaczęły także wypływać niejasne okoliczności zatrzymań i aresztowań – szeroko stosowane podsłuchy połączeń telefonicznych i internetowych, śledzenie przez tajną policję,  stawianie groźnych oskarżeń w nadziei na wyciągnięcie jakichkolwiek informacji, „odwiedziny” policji w domach aktywistów o bardzo wczesnych godzinach, oraz wiele innych działań tego typu.

Po opublikowaniu informacji ujawnionych dzięki atakowi hakerskiemu na serwery włoskiej firmy o niepewnej reputacji, zajmującej się szpiegowaniem komputerów, dowiedzieliśmy się, iż czeska policja zleciła za olbrzymią kwotę przygotowanie wirusów umożliwiających infiltrację komputerów oraz skrzynek e-mailowych lewicowych aktywistów. Zarówno legalność całego przedsięwzięcia, jak i środki w nim użyte, zostały zakwestionowane nawet przez Urząd Ochrony Danych Osobowych (ÚOOÚ).

Krótko po zatrzymaniach, policja dokonała również ewikcji centrum kulturalno-społecznego Cibulka, w której uczestniczyło ponad stu ciężko uzbrojonych funkcjonariuszy wspartych przez armatkę wodną. Oddzielnym rozdziałem tej historii są również bezustanne próby powstrzymania realizacji projektu autonomicznego centrum socjalnego Klinika.

Po kilku dniach podczas których aktywiści spotykali się z represjami, doszło także do brutalnego ataku policji na antyfaszystów blokujących marsz neonazistów w Brnie. W tym samym mieście, dwa miesiące później podczas innej demonstracji, w dramatycznych okolicznościach, przez specjalną jednostkę policji został zatrzymany młody rosyjski anarchista. Postawiono mu absurdalne zarzuty próby ataku koktajlami mołotowa na dom ministra obrony, którego miałby dokonać w imieniu putinowskiego reżimu, w rzeczywistości walczącego z rosyjskim ruchem anarchistycznym za pomocą ciężkich represji.

Jeśli DZIŚ razem się nie sprzeciwimy wobec postępującemu aparatowi represji państwa i jego policji, możemy JUTRO wszyscy spotkać się w więzieniu.

Aktualizacja:

6 sierpnia w godzinach popołudniowych został zwolniony z więzienia Aleš Kočí.

Gratulujemy, witaj w domu!

Wiemy, że na zwolnieniu cała sprawa się nie kończy i Aleš w dalszym ciągu ma nasze pełne wsparcie.

Życzymy mu też wszystkiego najlepszego z okazji jego nadchodzących urodzin”

ack.most.org.pl

Dyskusja