Czechy: Trzy osoby oskarżone o terroryzm

acab_graf_drip_grandeTrzy spośród kilkudziesięciu osób zatrzymanych w trakcie policyjnej operacji o kryptonimie „Feniks” zostały oskarżone o „terroryzm”. Zgodnie z czeskim prawem, minimalna kara za tego typu przestępstwo wynosi 12 lat pozbawienia wolności (jednocześnie jest jednym z niewielu za które można dostać dożywocie). Dwie inne osoby otrzymały zarzut „ukrywania informacji o czynie przestępczym”, a kolejne dwie „nielegalnego posiadania broni” (policja zabezpieczyła dwa urządzenia wybuchowe wykonane z metalowych rur). Sprawa jest bardzo poważna, a rodzaj zarzutów dalej policji dodatkowe uprawnienia.

Pozostałe osoby są badane pod kątem „wspierania ruchu dążącego do pogwałcenia praw człowieka i wolności”. Paragraf ten jest zwykle wykorzystywany przeciwko rasistowskim skrajnie prawicowym ugrupowaniom.

Policja podała do publicznej wiadomości następującą historię: „Oskarżeni planowali atak (przy użyciu koktajli Mołotowa) na pociąg towarowy z samochodami marki Hyundai. Dwóch z nich miało pozyskać materiały wybuchowe, a inna dwójka przeprowadzić atak. Rolą pozostałej trójki było dokonanie zwiadu. Do ataku miało dojść w listopadzie ubiegłego roku, ale nigdy nie doszedł do skutku z nieznanych przyczyn – możliwe, że został tylko opóźniony.”

Według policji, wszyscy zatrzymani należą do „Konspiracyjnych Komórek Ognia” i znajdowali się pod obserwacją co najmniej od września ubiegłego roku.

za ABC

Dyskusja