23-30 Sierpnia 2014 – Międzynarodowy „Tydzień dla Anarchistycznych Więźniów”

soli-august-23Latem 2013 roku, członkowie wielu grup ACK dyskutowali o konieczności powołania do życia „Międzynarodowego Dnia Solidarności z Anarchistycznymi Więźniami”. Znając daty innych tego typu inicjatyw, uważamy za istotne, by historie naszych towarzyszy również zostały wysłuchane. Większość uwięzionych anarchistów nigdy nie uzyska statusu „więźniów politycznych” w oczach formalistycznych organizacji praw człowieka. Ich rozumienie sprawiedliwości społecznej mieści się ściśle w ramach kapitalistycznego prawa, zaprojektowanego w celu ochrony państwa i blokowania prawdziwej zmiany. Nawet w obrębie środowiska anarchistycznego, wiemy tak mało o represjach, które mają miejsce w innych częściach świata.

Dlatego też, zdecydowaliśmy się na ogłoszenie corocznego „Tygodnia dla Anarchistycznych Więźniów”, odbywającego się w dniach 23-30 sierpnia. Punktem wyjścia jest data 23 sierpnia – dokładnie tego dnia 1927 roku, włosko-amerykańscy anarchiści Nicola Sacco i Bartolomeo Vanzetii zostali straceni na krześle elektrycznym przez państwowy wymiar niesprawiedliwości. Skazano ich za napad rabunkowy i dwa morderstwa, które miały miejsce 15 kwietnia 1920 w South Baintree, Massachusetts. Ich aresztowanie było częścią większej kampanii amerykańskiego rządu skierowanej przeciwko radykałom. Dowody przeciwko tej dwójce praktycznie nie istniały, a wielu do dziś uważa, że zostali skazani wyłącznie za swoje anarchistyczne przekonania.

Biorąc pod uwagę charakter i różnorodność grup anarchistycznych na całym świecie, proponujemy tydzień wspólnych działań, zamiast jednodniowej kampanii. Ułatwi to nam organizację i koordynację wspólnych wysiłków. Apelujemy do wszystkich o rozpowszechnianie powyższej informacji oraz zaplanowanie działań w swojej okolicy – mogą przybierać one dowolny charakter, od spotkań informacyjnych, pokazów filmowych, koncertów benefitowych, po akcje bezpośrednie. Uruchomcie swoją wyobraźnię.

Dopóki wszyscy nie będą wolni.

325
ABC Belarus
Brighton ABC
Bristol ABC
ABC Cardiff
ABC Czech Republic
ABC Finland
ABC Kiev
ABC Latvia
Leeds ABC
London ABC
ABC Mexico
ABC Moscow
Nizhny Novgorod antirepression group
ABC St.Petersburg

Poniżej znajdziecie aktualną listę anarchistycznych więźniów z całego świata przygotowaną przez ABC Brighton:

http://brightonabc.org.uk/texts/aug_2014_prisoner_list.pdf

Dyskusja