Bolonia: Wybuch bomby pod faszystowskim skłotem Casapound

caso pundWe włoskiej Bolonii doszło do ataku na słynny nacjonalistyczny skłot Casapound. Zamach miał miejsce w nocy z 30 czerwca na 1 lipca 2014. W wyniku eksplozji ładunku wybuchowego wykonanego z metalowej rury wypełnionej prochem, uszkodzona została fasada budynku, a z okien wyleciały szyby.

Casapound to neofaszystowskie „centrum społeczne” założone w Rzymie 26 grudnia 2003 roku. Zajęty budynek jest własnością państwa. Poza funkcją mieszkalną, stanowi także bazę dla szerokiej działalności politycznej. Z biegiem lat neofaszyści z Casapound stworzyli własną organizację „Casapound Italy” , która liczy obecnie kilka tysięcy osób i obejmuje także inne nacjonalistyczne skłoty na terenie Włoch.  W swojej ideologii odwołują się do myśli Mussoliniego i włoskiego futuryzmu, a ich symbolem jest żółw.

W 2006 roku jej członkowie, uzbrojeni w kaski i pałki, usiłowali „włączać się” w studenckie protesty przeciwko prywatyzacji szkolnictwa, co zakończyło się ich starciem z działaczami lewicowymi.

 

 

Dyskusja

  • Sid'ka 7 lat temu

    Gdzieś indziej czytałem, że sam wybuch wyglądał trochę inaczej – że był na tyle potężny, że w wyniku zniszczeń fasady zawaliło się piętro. Brzmi to trochę przesadnie, więc chyba uwierzę w waszą wersję, szczególnie, że sam nie jestem w stanie podać źródła tamtej.