Urugwaj, Szwajcaria: Akcje bezpośrednie przeciwko Mistrzostwom Świata FIFA

sao-paulo-RB-12J-_-13We wczesnych godzinach 9 czerwca 2014, nieznani sprawcy zaatakowali siedzibę AUF (urugwajski związek piłki nożnej) w Montevideo, obrzucając budynek koktajlami Mołotowa. Część fasady stanęła w płomieniach.

W swoim oświadczeniu sprawcy ataku napisali: „Działanie to jest odpowiedzią na całe gówno z jakim wiążą się Mistrzostwa Świata FIFA. Przesyłamy wyrazy miłości i życzenia siły buntownikom stawiającym opór na całym świecie oraz prześladowanym towarzyszom z Buenos Aires*”.

Natomiast w sobotę 14 czerwca, ponad 50 osób zaatakowało siedzibę FIFA w Zurichu. Protest zorganizował lokalny ruch anty-kapitalistyczny Aufbau.org, by wyrazić solidarność z demonstrującymi Brazylijczykami.

Od głównego bloku demonstrujących oddzieliła się grupa około 50 zamaskowanych osób, które zaatakowały wejście do siedziby związku przy pomocy fajerwerków, kamieni i bomb z farbą. Okoliczne chodniki pokryto licznymi hasłami wymierzonymi w FIFA.

Film z zamieszek obejrzysz tutaj

(Na zdjęciu: Black Bloc walczy z policją na ulicach Sao Paulo)

_________________

* Pod koniec maja 2014, brazylijska policja zatrzymała kilku anarchistów pod zarzutem wandalizmu przeciwko Mistrzostwom Świata w piłce nożnej, a także w solidarności z uwięzionymi anarchistami, w tym Tamarą Sol Vergarą.

Dyskusja