Ateny: Więcej informacji w związku ze strzelaniną w Pefki

Zalecamy ostrożne podejście do tych informacji! Wszystko, co wiemy na temat wydarzeń w Pefki (na przedmieściach Aten), pochodzi z prasy i od policji. Na tej podstawie przedstawiamy kilka nowych informacji:

Z powodu wielu ran postrzałowych, aresztowany mężczyzna, przeszedł operację nóg. Początkowo powiedział policji, że nazywa się Stergiou, lecz nie dano mu wiary i upubliczniając jego zdjęcia (niezdarnie wyretuszowane w Photoshopie prawdopodobnie po to, aby zakamuflować rany), zaapelowano do społeczeństwa o udzielenie informacji. Następnego dnia na policję zgłosili się rodzice aresztowanego, którzy zidentyfikowali go, jako 21-letniego Theofilosa Mavropoulosa, studenta nauk przyrodniczych na Uniwersytecie Mytilene, na wyspie Lesvos. Zeznali oni, że nie mieli kontaktu z synem od przeszło roku. Nie wiedzieli też, gdzie w tym czasie przebywał. Przed kilkoma miesiącami Theofilos został usunięty z uniwersytetu. Według policji, to właśnie Mavropoulos jest osobą, która oddała strzały. Dom jego rodziców został przeszukany. Policja rozpoczęła śledztwo, dokonując także przeszukań w Mytilene.

Ponieważ w środowe popołudnie, banki były nieczynne, a zatem wykluczono chęć dokonania napadu rabunkowego, prasa natychmiast zagrała kartą „terroryzmu”. Neofaszystowska partia Chrysi Avgi (Złoty Świt) wydała oświadczenie, informujące, że jej lider Nikos Michaloliakos mieszka w Mytilene i często mija skrzyżowanie, na którym doszło do strzelaniny. Mieszając własną megalomanię z pozycją ofiary Złoty Świt stwierdził, że celem hipotetycznego morderstwa miał być właśnie Michaloliakos.

Oprócz motocykla i furgonetki (które zostały skradzione z sąsiedztwa Kypseli kilka tygodni temu), na miejscu zdarzenia znaleziono: rewolwer Glock, plecak zawierający magazynki do Glocka, kilka śrubokrętów i pusty kanister po benzynie.

Ponadto władze ujawniły, że odciski palców Mavropoulosa, zostały znalezione podczas przeszukania dwóch „kryjówek” Konspiracyjnych Komórek Ognia: jeden z odcisków znajdować miał się w Volos (chodzi o miejsce związane z zatrzymaniem 14 marca, piątki towarzyszy), drugi w mieszkaniu na terenie ateńskiej dzielnicy Kallithea (prawdopodobnie chodzi tu o lokal wynajęty przez Christosa Tsakalosa). Dotąd odciski te pozostawały niezidentyfikowane, a policja nie mogła ustalić, do kogo należą.


Co się wydarzyło w Pefki ?

W środę, 18 maja, o godzinie 17, ktoś zadzwonił na policję, by donieść o dwóch podejrzanie wyglądających osobach, zauważonych na terenie osiedla Pefki (ciche burżuazyjne przedmieście w północnej aglomeracji Aten). Na miejsce przybył patrol, aby wylegitymować podejrzane osoby i zdaniem policji, „sprawcy ”—  na motocyklu — pierwsi otworzyli ogień. Zarówno policjanci, jak i jeden z podejrzanych, zostali ranni, podczas gdy druga podejrzana osoba dostała się do policyjnego samochodu, wykorzystując go do ucieczki. Porzucone auto, znaleziono jakiś czas później niedaleko miejsca zdarzenia. Towarzysz, który uciekł za jego pomocą nie dał się schwytać i wciąż pozostaje na wolności.

Tłum: Dysitha
Źródło: raf.la.org.pl

Dyskusja