Grecja: Anarchiści uwalniają z komisariatu aresztowanych towarzyszy (video)

police-stationNocą 14 maja 2014, na kilka dni przed wyborami do samorządów lokalnych i Parlamentu Europejskiego, grupa 15 anarchistów rozlepiała plakaty anty-wyborcze na terenie ateńskiej dzielnicy Vironas. Niestety, któryś z określających się mianem „demokratycznych” wyborców zadzwonił po policję, która zjawiła się na miejscu otaczając grupę przy pomocy 10 radiowozów i kilkunastu motocykli. Doszło do konfrontacji, skutkującej uprowadzeniem przez policję 6 anarchistów.

Mimo późnej godziny (krótko po 2 w nocy), około 80-90 anarchistów zorganizowało przemarsz pod lokalny komisariat, domagając się natychmiastowego uwolnienia aresztowanej szóstki. Gliniarze nie spodziewając się takiego odruchu solidarności – incydent miał miejsce w małej dzielnicy, późną nocą – zareagowali paniką. Napierający tłum próbowali zatrzymać wodą, okrzykami „trzymać się z daleka”. Starali się zyskać na czasie, zanim na miejsce nie dotarły odziały prewencji, rozpoczynając atak pałkami i granatami hukowo-gazowymi.

Mimo tego ataku, niektórzy protestujący pozostali na miejscu, a inni wrócili (po wcześniejszym rozbiegnięciu się) na posterunek, zmuszając gliniarzy do uwolnienia aresztowanych towarzyszy.

Dyskusja