Walka Rewolucyjna bierze odpowiedzialność za eksplozję przed siedzibą Banku Grecji

Car Bomb Explodes Outside The Bank of Greece In AthensWalka Rewolucyjna (Epanastatikos Agonas) przyjęła odpowiedzialność za bombę, która eksplodowała 10 kwietnia przed siedzibą Banku Grecji w Atenach, powodując znaczne szkody materialne. To pierwszy atak grupy od ponad czterech lat, zbiegający się z powrotem kraju na międzynarodowe rynki obligacji oraz wizytą niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

Liczący prawie 20,000 słów komunikat, zamieszczony na Ateńskich Indymediach, określa Merkel mianem „super-terrorysty”, a także „protagonisty ekstremalnie neoliberalnej polityki realizowanej w całej europie”.

„Uderzając w Bank Grecji, uderzamy w interesy europejskiej oligarchii gospodarczej” – czytamy dalej w oświadczeniu.

Grupa zadedykowała najnowszy atak Lambrosowi Fountasowi, członkowi WR, który zginął z ręki policjanta w marcu 2010 roku, gdy próbował wywłaszczyć samochód do celów rewolucyjnych.

„Dokładnie cztery lata po represyjnym ciosie wymierzonym w naszą organizację, podczas gdy państwo i liczni wrogowie walki zbrojnej świętowali pogrzebanie Walki Rewolucyjnej, dowodzimy tą akcją, że się mylili”.

Członkowie WR zwrócili się również do wszystkich aktywnych partyzantów o utworzenie „wspólnego zbrojnego ruchu anty-kapitalistycznego, który będzie walczył w imię rewolucji społecznej”.

Nikos Maziotis oraz jego partnerka Panayiota Roupa, którzy przyjęli odpowiedzialność za udział w organizacji, są zbiegami od lipca 2012 roku, kiedy to zniknęli łamiąc warunki zwolnienia otrzymanego po odsiedzeniu 18 miesięcy w areszcie tymczasowym. Poza nimi, do udziału w organizacji przyznał się Kostas Gournas, przebywający obecnie w więzieniu Korydallos.

Poniżej krótkie wyjątki z obszernego komunikatu:

„Jak wszyscy się pewnie domyślili – od rządu, partii politycznych, po greckie i międzynarodowe media – uderzyliśmy w dniu 10 kwietnia, ponieważ data ta oznacza wkroczenie państwa greckiego na międzynarodowe rynki finansowe w poszukiwaniu pierwszego od czterech lat długotrwałego kredytu. Następnego dnia, 11 kwietnia, przywódca najpotężniejszego europejskiego państwa, protagonista implementacji ekstremalnie neoliberalnej polityki w całej europie oraz jedna z czołowych przedstawicielek interesów europejskich elit ekonomicznych, super-terrorysta kanclerz Niemiec, Angela Merkel, miała przybyć do Grecji w celu politycznej i ekonomicznej kapitalizacji tego ‚krajowego sukcesu’ (…)”

„Mówiąc o ‚krajowym zbawieniu’, mają na myśli wielki kapitał, ponadnarodową klasę rządzącą oraz potężnych kredytodawców. Zbawienie to dotyczy struktur i instytucji globalnego kapitalizmu – państw, kadry politycznej w Grecji i Europie, wszelkiego rodzaju politycznych lokajów establishmentu, wspierających ten system za wszelką cenę. Haniebnej mniejszości greckiego społeczeństwa (…)”

„Ci, którzy zapłacili i nadal płacą własną krwią, aby uratować system od kryzysu stanowią większość ludności tego kraju. To 5 mln rodaków żyjących w warunkach ubóstwa, 2,5 mln osób egzystujących w skrajnej nędzy. 700,000 ubogich dzieci, pozbawionych dostępu do podstawowych dóbr, niedożywionych, cierpiących z powodu zimna i omdleń – kończących w państwowych instytucjach, by otrzymać talerz z jedzeniem. To Ci, którzy chorują, popadli w obłęd, stracili domy na poczet długów wobec banków i państwa. Ci, którzy żyją bez elektryczności, nie mogąc zabezpieczyć podstawowych środków przetrwania. To 4,000 osób, które popełniły samobójstwo, ponieważ ich finanse zostały całkowicie zrujnowane. To tysiące bezdomnych uzależnionych od darmowej zupy, przekopujących śmieci w poszukiwaniu jedzenia. To wszyscy Ci, którzy powoli konają na uboczu. Wszyscy, którzy zostali zrujnowani społecznie i finansowo, płacąc w imię ‚zbawienia kraju’ życiem swoim i swoich dzieci. Wszyscy oni dobrze wiedzą, co to znaczy zbankrutować, co znaczy pojąc, że Twoje życie nie jest dłużej warte funta kłaków. Wszyscy oni zrozumieli, że ‚uniknięcie bankructwa grecji’ oznacza wojnę przeciwko społeczeństwu, społeczną eutanazję (…)”

Dyskusja