USA: Pierwszy wyrok w sprawie „NATO 3”

nato-3

Trójka aktywistów, oskarżonych przez stan Illinois o popełnienie licznych aktów przemocy w trakcie szczytu NATO 2012 w Chicago, została uwolniona od zarzutów „materialnego wspierania terroryzmu” oraz „terrorystycznego spisku”. Uznano ich jednak winnymi dwóch znacznie mniej poważnych czynów, w tym „posiadania materiałów łatwopalnych z celem ich użycia”, za co grozi im do 30 lat więzienia.

W trakcie procesu, obrona udowodniła jak bardzo groźba użycia koktajli Mołotowa podczas demonstracji przeciw NATO została wyolbrzymiona przez organy ścigania, podkreślając niepokojący fakt lawinowo rosnącej liczby antyterrorystycznych operacji na terenie USA. Obrona ostrzegła również przed niebezpieczeństwem utożsamiania nieposłuszeństwa z terroryzmem.

Brian, Brent i Jared zostali prewencyjnie aresztowani na dwa dni przed rozpoczęciem szczytu NATO, w maju 2012 roku, pod zarzutem „zamiaru użycia koktajli Mołotowa sporządzonych z czterech butelek po piwie”. Oskarżono ich także o spiskowanie w celu uszkodzenia chicagowskiej siedziby prezydenta Baracka Obamy, domu burmistrza Rahma Emanuela, komisariatu policji i banku w centrum miasta.

Oskarżeni mają stawić się w sądzie 28 lutego w celu wysłuchania treści wyroku skazującego.

Przeczytaj również:

USA: minął miesiąc solidarności z więźniami „NATO5″ Kim są?

Dyskusja