Wiedeń: Pizzeria Anarchia zagrożona ewikcją. Apel o wsparcie i solidarność

1275Pizzeria Anarchia to funkcjonujący od ponad dwóch lat wiedeński skłot, który dziś znajduje się w obliczu zagrożenia rychłą ewikcją. Wyznaczona przez sąd data opuszczenia budynku mija 5 lutego 2014 roku, ale my nie opuścimy naszego domu. Zamiast tego, wzywamy do demonstracji w Wiedniu oraz akcji solidarnościowych wszędzie, gdzie to możliwe. Jeśli nie opuścimy budynku, właściciele zwrócą się o egzekucję sądowego nakazu. To prawdopodobnie zajmie kilka tygodni. Potem zgodnie z prawem muszą przysłać nam list z datą ewikcji; jednak nie możemy być pewni, czy faktycznie będą się jej trzymać.

Na samym początku właściciele pozwolili nam zająć budynek. Zrobili to, oczekując – jak zeznali w sądzie – że wypłoszy to ostatnich lokatorów, zamieszkujących dwa mieszkania na mocy umów czynszowych zawartych dziesiątki lat temu. To było oczywiste od początku, a wkrótce odkryliśmy także, iż obaj właściciele specjalizują się w skupowaniu domów z kilkoma pozostałymi lokatorami.

Domy tego typu są względnie tanie, zwłaszcza jeśli lokatorów obowiązują wieczyste umowy. Żeby jednak zwiększyć wartość nieruchomości, konieczne jest pozbycie się mieszkańców chronionych przez wiedeńskie prawo. Wtedy można przeprowadzić remont, sprzedać mieszkania z osobna, bądź wyburzyć cały budynek, zyskując miejsce do inwestycji.

W przypadku pizzerii – oraz innych domów należących do tych samych właścicieli – sabotaż, terror psychiczny i ekstremalna dewastacja były częścią strategii „czyszczenia” ich z lokatorów. Wprawdzie dwaj właściciele pizzerii są szczególnie kreatywni, ale wyrzucanie ludzi z mieszkań dla maksymalizacji profitów jest powszechną praktyką, logiczną konsekwencją systemu opartego na własności prywatnej.

Przez dwa lata, wiele osób uczestniczyło w cotygodniowej pizzeryjnej kuchni społecznej, której towarzyszyły dyskusje, warsztaty, lekcje językowe, spotkania, koncerty itd. W tym miejscu znaleźliśmy przyjaciół, towarzyszy, wspólników. Nie oddamy go, będziemy stawiać opór i prosimy o każdy rodzaj pomocy. Odwiedzajcie nas w każdej chwili, by pomóc w przygotowaniach do ewikcji, organizujcie akcje solidarnościowe, informujcie przyjaciół, rozpowszechniajcie materiały, trzymajcie rękę na pulsie i przyjdźcie wesprzeć nas w dniu ewikcji! Podamy datę na naszym blogu i innymi kanałami. Rozważcie wcześniejsze przybycie i dłuższy pobyt!

Sprawdzajcie regularnie naszego bloga i bądźcie z nami w kontakcie!
Dawajcie nam również znać o waszej walce i o tym, jak możemy was wesprzeć!
Solidarność naszą bronią!
Pizzeria zostaje!
Okupujmy domy, żyjmy dziko i niebezpiecznie!
Wszyscy zostajemy!

_______________________________________________________________

Demonstracja | środa, 05.02.2014 | 16:00 | Pizzeria Anarchia

5 lutego 2014 mija ultimatum dobrowolnej wyprowadzki. Nie opuścimy naszego domu, dlatego zaplanowaliśmy tego dnia demonstrację. O 16:00 spotykamy się na Pizzerii. Rzucimy nieco światła na kontekst naszej dzielnicy, powiemy też co nieco na temat metod działania agencji deweloperskich, polityki miejskiej i sądu.

Nie skupiamy się wyłącznie na Pizzerii, ponieważ nie jesteśmy jedynymi osobami dotkniętymi przez politykę spekulacji i wysiedleń. Postrzegamy nasz dom, jako przestrzeń, gdzie można praktykować działania wymierzone w prawo własności. Bezdomność jest coraz bardziej kryminalizowana, a czynsze wzrastają. Ludzie są zmuszenia do płacenia coraz wyższych stawek, ponieważ nie mają alternatywy. Opłaty użytkowe wystarczają na utrzymanie budynku, reszta to zysk agencji deweloperskich i właścicieli. Dach nad głową jest podstawową potrzebą i nie powinien być produktem.

Jeśli dojdzie do ewikcji, pozostający lokatorzy przestaną być chronieni przed terrorem i psychiczną presją wywieraną przez właściciela, Castella Gmbh. To także powód, dla którego zostajemy i razem będziemy bronić naszego domu.

Ciężko nam przewidzieć, co wydarzy się 5 listopada, dlatego będzie nam miło, jeśli wiele osób dołączy do nas tego dnia (jest także możliwość przybycia dzień wcześniej – mamy dość miejsca!) by nas wesprzeć. Generalnie wiele rzeczy dzieje się w domu i wokół niego. Chcemy dzielić z wami dużo zabawy i mnóstwo pracy. Informacje o tym jak nas wesprzeć możecie znaleźć na naszym blogu pizza.noblogs.org

Każda akcja solidarnościowa tego dnia – w każdym mieście i w każdej postaci – jest mile widziana!

pizza.noblogs.org

Tłumaczenie nadesłane do redakcji. Dziękujemy!

Dyskusja