Neonaziści i skrajna prawica na Majdanie

Ukraine

Sytuacja na Ukrainie nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Nie można określić jej jedynie jako walki zwolenników UE i handlu z sympatykami Putina i rosyjskiej hegamoni w regionie, ponieważ ważną rolę zaczęła odgrywać skrajna prawica która stanęła na czele protestów (uznanych przez media za pro-demokratyczne)

TD6Nory

Gdy amerykański senator John McCain jadł w grudniu obiad z liderami ukraińskiej opozycji, dzielił stół a później scenę z liderem skrajnie prawicowej partii Swoboda, Ołehem Tiahnybokiem. Podobnie Jarosław Kaczyński, który pojechał wesprzeć „rewolucję”.

kaczor-upa

s0sR7dL

To Ołeh Tiahnybok.  Twierdzi, że Ukrainą rządzi „moskiewsko-żydowska mafia”, a także, że „Niemcy, Żydostwo i inne ścierwa” chcą „zawłaszczyć sobie ukraińskie państwo”.

IuvqJLF

To logo partii. Codziennie można ujrzeć je w Kijowie na flagach, niesionych przez tłumy ludzi.

Swoboda jest na Ukrainie czwartą co do wielkości partią, posiadającą 36 z 450 mandatów w parlamencie. Są także członkiem Sojuszu Europejskich Ruchów Narodowych, do którego należą m.in. Jobbik i BNP (British National Party).

bTxx3wJ

To ich stare logo, Wolfsangel (Wilczy Hak), symbol europejskich organizacji neonazistowskich. To także symbol Patriotów Ukrainy, paramilitarnej organizacji Swobody, działającej równolegle z nią do 2004 r.

BzO7Jvh

Zdjęcie typowego tłumu kijowskich demonstrantów. Swoboda i ich poplecznicy przenikają całe spektrum protestów.

5pHagsg

Uzbrojona paramilitarna grupa Patriotów Ukrainy, w samym środku protestów.

JuWnLV0

W grudniu międzynarodowe serwisy informacyjne donosiły, że proeuropejscy demonstranci (jak się okazało – głównie skrajnie prawicowi) zajęli ratusz i żądają dymisji rządu. Trudno sobie wyobrazić by zajęcie ratusza przez BNP lub Złoty Świt zdobyło takie uznanie.

zaGRzDl

Na tym zdjęciu widać znajdującą się na środku sceny flagę z krzyżem celtyckim. Co oznacza ten symbol nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć.

ss-ukraina

Rm4yrSO

Starcie z oddziałami prewencji. Jeden z demonstrantów trzyma domowej roboty tarczę z namalowanym celtyckim krzyżem, oraz liczbami 14 i 88. „14” to skrótowa forma sloganu Davida Lane’a (Musimy zagwarantować byt naszych ludzi i przyszłość dla Białych dzieci), a „88”  akronim od Heil Hitler.

ihsZio2

Patrioci palą flagi, podczas gdy tłum za nimi wymachuje innymi, z celtyckim krzyżem. Skrajnie prawicowa  symbolika jest wyraźnie widoczna niemal na każdym zdjęciu.

Narodowo-socjalistyczna grupa Wotan Jugend tak mówi o protestach: „Pozbawiony przywódców ruch oporu jaki mamy w Kijowie to lekcja, lekcja dla wszystkich tych którzy tak gorliwie przyglądają się narodowej rewolucji na Ukrainie, śliniąc się z zazdrości na klawiaturę”.

Poniżej członkowie nacjonalistycznych UNA-UNSO podczas uroczystości pogrzebowych ich zastrzelonego przez Berkut kolegi Michaiła Żyznieuskiego:

una-unso

http://libcom.org/

Dyskusja

 • Lestat 8 lat temu

  Jak dla mnie artykuł skrajnie naciagany, zarówno swoboda jak i bardziej radykalne grupy(ktore swobode uwazaja za zbyt ugodowa) to margines Majdanu.Ostatnie zdjecie zas to fota z marszu upamietniajacego OUN-UPA zorganizowana przez nazioli w Kijowie na długo przed tymi protestami.

  • h9 8 lat temu

   o czym Ty mówisz Lestat, na ostatnim zdjęciu niosą trumnę zabitego działacza UNA-UNSO, a prawy sektor wraz z swobodą i innymi grupami nakręciło ostatnie walki w Kijowie

 • Red. 8 lat temu

  Niestety ale marginesem są tam anarchiści.

  • Lestat 8 lat temu

   Zgodze sie z tym, nie zmienia to jednak faktu ze znaczna czesc protestujacych na Majdanie to zwyczajni ludzie ktorzy sa juz zmeczeni bieda i korupcja.Poniewaz zjechali sie tam nacjonalisci i kibolnia z całego kraju, taka patologia jak na zdjeciach rzuca sie w oczy jednak przypisywanie im jakiegosc szczegolnego znaczenia uwazam za stanowczo przedwczesne.Taka Swoboda nawet na zachodzie kraju nie cieszy sie zbyt duza popularnoscia, skad pomysł ze ludzie nagle zapałają sympatia do takich zadymiarzy eksponujacych nazistowska symbolike?Jakie argumenty przemawiaja za tym ze to oni ‚staneli na czele protestów’? Faktycznie pierwszy atak na Berkut to było ich dzieło, ale pozniej do walki z milicja ruszyło mnostwo ludzi, zwykłych kijowian o roznych pogladach(rowniez anarchisci i antyfaszysci tam walcza).