Nigeria, Uganda: Gwałtowne zamieszki na tle politycznym

NIGERIA, UGANDA. Jak donosi brytyjska telewizja BBC, w stolicy Ugandy – Kampali – od kilku dni trwają zamieszki spowodowane aresztowaniem przywódcy opozycji Kizza Besigye. Policja w celu stłumienia protestów użyła gazu łzawiącego, pałek, broni na gumowe kule a nawet broni palnej. Według Ugandyjskiego Czerwonego Krzyża w wyniku starć zginęły 2 osoby a 150 poniosło obrażenia różnego stopnia.

Reporterzy BBC donoszą, że ludzie opuszczają stolicę kraju a policja nie jest w stanie zapanować nad sytuacją. Kampala jest miastem gdzie ugrupowanie Besigye Forum Na Rzecz Demokratycznej Zmiany ma największe poparcie a aresztowanie jego lidera spowodowało masowe niezadowolenie. Sytuację zaogniają pogłoski o zamordowaniu opozycjonisty.

Niespokojnie jest również na północy Nigerii, gdzie nie ustają starcia po ogłoszeniu wyników prezydenckich, które wygrał chrześcijański kandydat Goodluck Jonathan. W stanach Bauchi i Kaduna, gdzie starcia były najbardziej krwawe w ciągu kilku dni zginęło nawet 500 osób. Jednocześnie w większości stanów zostały przeprowadzone wybory regionalne. W większości stanów na północy kraju gdzie dominują muzułmanie wygrała partia popierająca kandydata na prezydenta Muhammadu Buhari. Na południu na ogół zwyciężała partia Goodlucka. Partia trzeciego z kandydatów, Nihu Ribadu wygrała wybory w kilku stanach kosztem partii zwycięskiego prezydenta.

Reporterzy BBC podkreślają, że zamieszki mają więcej związku z biedą i sytuacją ekonomiczną niż z kwestiami religijnymi. Północ kraju jest uboższa niż południe, gdzie znajdują się złoża ropy naftowej. Mieszkańcy Północy są też w dużo gorszej sytuacji jeśli chodzi o opiekę zdrowotną i edukację (na północy jest największy odsetek analfabetyzmu).

Źródło: Władza Rad

Dyskusja