Meksyk: Anarchista Gustavo Rodriguez porwany, torturowany i deportowany do USA

Silhouette of hooded man or hooligan29 grudnia 2013 roku, ostatniego dnia Międzynarodowego Sympozjum Anarchistycznego w Meksyku, towarzysz Gustavo Rdriguez Romero zaginął bez śladu. Około godziny 19:30 opuścił salę im. Che Guevary (kampus UNAM) zmierzając samotnie do metra. Miał w planach spotkanie ze swoją partnerką, z którą wspólnie mieli wrócić do domu – co nigdy się nie stało, ponieważ Gustavo zapadł się pod ziemię.

Pięć minut po opuszczeniu przez Gustavo sympozjum, jedna z towarzyszek dalej obecna na sali otrzymała od niego telefon; trwające kilka sekund  połączenie zostało jednak przerwane. Po kilkukrotnych nieudanych próbach „oddzwaniania”, towarzyszka założyła, że skontaktują się poźniej, jak wcześniej ustalili.

Następnego dnia, ta sama towarzyszka otrzymała wiadomość od partnerki Gustavo, iż nie wrócił on do domu na noc. Wtedy rozpoczęto poszukiwania, obdzwaniając szpitale, komisariaty i areszty dla cudzoziemców (Gustavo urodził się na Kubie i posiada amerykański paszport), jednakże nie udało się go zlokalizować w żadnym z tych miejsc.

Dopiero 1 stycznia, towarzysz skontaktował się z bliskimi, krótko wyjaśniając, że został aresztowany przez agentów federalnych oraz poddany brutalnym przesłuchaniom. Pobito go, a później nie mogąc przedstawić jakichkolwiek zarzutów deportowano do USA.

Deportacja to część wdrażanej od miesięcy polityki meksykańskiego rządu, wymierzonej bezpośrednio w środowisko radykalnych anarchistów. Dlatego wzywamy, abyście na bieżąco śledzili przebieg tej sprawy i przekazywali informacje dalej.

Kim jest Gustavo:

Towarzysz Gustavo Rodriguez ma prawie 54 lata. Napisał wiele artykułów nt. polityki społecznej władz meksyku, skupiając się w głównej mierze na anarchistycznym wymiarze zagadnienia. Uczynił także znaczący wkład do lokalnego rozwoju perspektywy anarchizmu insurekcyjnego. Jego najnowsza praca to zbiór tekstów do książki pt. „Niech rozbłyśnie noc! – Geneza, przebieg i rozwój nieformalnych tendencji anarchistycznych w Meksyku”, wydanej niedawno przez Czarną Międzynarodówkę. Do nieformalnego sympozjum anarchistycznego dołączył jako jeden z mówców. Wygłosił referat nt. anarchizmu, insurekcji i wojny społecznej.

Gustavo był celem ustnych i pisemnych ataków ze strony niektórych grup radykalnej lewicy, które wielokrotnie krytykował. W odwecie próbowano go zidentyfikować jako „lidera” lub „inspiratora” działających w meskyku anarchistycznych orgazniacji zbrojnych.

Solidarność z Gustavo!
Wolność dla wszystkich!

Anarchistyczny Czarny Krzyż – Meksyk

 

Jeden z tekstów Gustavo w J. Angielskim przeczytasz tutaj

Dyskusja