Film: "Rozpalić ogień" – walka zbrojna w czasach Mandeli

ogieFilm oparty na autentycznych wydarzeniach mających miejsce w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku w Afryce. Pracownik rafinerii Patrick Chamusso jako jeden z nielicznych stara nie mieszać się do polityki. Jednak pewnego dnia zostaje oskarżony o sabotaż, którego nie popełnił. Gdy po wielu dniach przetrzymywania w swojej celi zastaje żonę, która była torturowana radykalnie zmienia swoje poglądy. Postanawia wstąpić do ANC (Afrykański Kongres Narodowy), by jako jeden z jej członków móc walczyć z okrutnym, rasistowskim reżimem białych. RPA była krajem gdzie 5 milionów białych rządziło 25 milionami czarnych.

Film obejrzysz TUTAJ

 

Czym był ANC?

ANC została założona 8 stycznia 1912 roku jako organizacja wyzwoleńcza ludności afrykańskiej (do 1923 roku działała pod nazwą South African Native National Congress). Początkowo opowiadała się za pokojowym rozwiązaniem problemów rasowych. Od 1961 w związku z delegalizacją rozpoczęła oprócz podziemnej aktywności politycznej działalność zbrojną wymierzoną przeciw armii i policji reżimu apartheidu oraz obiektom gospodarczym o znaczeniu strategicznym.

Po masakrze w Sharpeville (21 marca 1960 roku), podczas której policja zastrzeliła 69 uczestników pokojowej manifestacji (większość strzałami w plecy) i delegalizacji przez rząd RPA dwóch największych organizacji walczących o prawa czarnej większości – ANC i PAC (Kongres Panafrykański) wśród części młodych działaczy ANC (Nelson Mandela, Oliver Tambo, Walther Sisulu) narodziła się koncepcja walki zbrojnej z reżimem apartheidu. Przywódcą zbrojnego skrzydła ANC Umkhonto we Sizwe („Włócznia Narodu”) został Nelson Mandela (działający w ANC od 1942 roku, a od 1950 roku kierujący ruchem). W okresie od X 1961 do VI 1963 skrzydło zbrojne ANC dokonało 190 ataków sabotażu m.in. wysadzając linie wysokiego napięcia, biura kontroli dowodów osobistych, urzędy pocztowe, budki telefoniczne. Nie było zabitych ani rannych. (za:wikipedia)

 

Dyskusja