Szwajcaria: Zgromadzenie przed więzieniem Lenzburg w solidarności z Marco Camenischem

OLYMPUS DIGITAL CAMERA20 września, przed wschodnim skrzydłem więzienia Lenzburg, gdzie znajduje się cela Marco Camenisha, zebrała się grupa ludzi. Przybyli, by okazać solidarność z towarzyszem oraz innymi więźniami, uzbrojeni w petardy, megafon  i dwa bannery o treści „Wolność dla Marco!” i „Chcemy innego świata – świata u boku Marco”. Interweniowała policja.

Marco Camenish swoją walkę z przemysłem energetyki jądrowej rozpoczął pod koniec lat siedemdziesiątych. W 1981 roku skazano go na 10 lat pozbawienia wolności m. innymi za wysadzenie słupa wysokiego napięcia przy elektrowni jądrowej. Niedługo potem zbiegł z więzienia, żyjąc 10 lat jako uciekinier. W tym czasie zastrzelił pogranicznika Kurta Mosera. Do wiezienia trafił ponownie w 1991 roku, po strzelaninie z karabinierami.

Od tamtej pory Marco nieustannie przebywa w zamknięciu (od 2002 roku na terenie Szwajcarii), przy czym odsiedział już 2/3 wyroku. Jego wniosek o zwolnienia za kuacją został odrzucony, ponieważ Marco nigdy nie wyrzekł się swoich idei i ciągle walczy o inny świat. W trakcie procesu apelacyjnego odmówiono mu także przeniesienia do placówki o lżejszym rygorze.

Wolność dla Marco, wolność dla wszystkich!

Zobacz też: Marco Camenisch – krótka biografia ekosabotażysty

actforfree.nostate.net

Dyskusja

  • freiheit 8 lat temu

    Kiedy się konczy wyrok Camenischa?