Grecja: Polikarpos Georgiadis i Vagelis Chrisohoidis opuścili więzienie

dyoPolikarposa Georgiadisa i Vaggelisa Hrisohoidisa uwięziono w sierpniu 2008, oskarżając ich o udział w porwaniu wielkiego przemysłowca z Salonik, Giorgosa Milonasa. Towarzysze zaprzeczyli temu, lecz jednocześnie okazali solidarność broniąc ich więzi z poszukiwanym w tej samej sprawie Vasilisem Palaiokostasem. W lutym 2010 skazano ich na 22 lata więzienia.

Po dwóch odroczeniach (9 marca 2011 i 14 lutego 2012), sprawę rozpatrzył ponownie sąd drugiej instancji (24 kwietnia 2012). Zmniejszył on wyrok obu towarzyszy do 12 lat i 10 miesięcy.

Biorąc pod uwagę fakt. iż przebywali oni w więzieniu od 2008 roku, 1/5 wyroku upłynęła w maju 2012. W tym samym czasie sąd odwoławczy zamknął sprawę porwania Mylonasa, nie akceptując żadnego z wniosków złożonych przez Polikarposa, który mimo to postanowił odwołać się również i od tej decyzji. Próby jej podważenia, podejmowane w czerwcu i sierpniu 2012 okazały się jednak bezskuteczne.

Rada sądowa Korfu swoją odmowę wytłumaczyła kłamliwym uzasadnieniem, że przed aresztowaniem towarzysz ukrywał się przed władzą. Za czwartym razem (styczeń 2013) Polikarpos również otrzymał negatywną odpowiedź. Jednak tym razem, oficjalnym powodem była „obawa o powrót do kryminalnej działalności”. Oznacza to, że państwo boi się jego nielegalnego zaangażowania w napiętą sytuację polityczną (odmowa miała miejsce podczas masowych represji wobec squatów).

Swoją pierwszą przepustkę Polikarpos wywalczył w kwietniu 2013 roku.

Ostatecznie Vagelisa i Polikarposa zwolniono z więzienia odpowiednio w sierpniu i wrześniu 2013.

actforfree.nostate.net

Dyskusja