Rosja: Anarchista Ilia Romanov zraniony w wybuchu własnej bomby

iliaIlia Romanov to 46-letni rosyjski anarchista, który 26 października 2013 został zraniony przez bombę domowej roboty, która niespodziewanie wybuchła w jego rękach. Wypadek miał miejsce obok punktu poborowego Armii Rosyjskiej w Niżnym Nowogrodzie.

Jak podała lokalna policja w wyniku eksplozji anarchista stracił lewą rękę i trafił do szpitala. Podczas przesłuchania powiedział, że „domowej roboty ładunek wybuchowy” był w rzeczywistości petardą.

Mass media szybko poinformowały o nalocie na mieszkanie Ilia, gdzie odkryto radykalną literaturę, oraz różne odczynniki chemiczne wykorzystywane do produkcji ładunków wybuchowych.

Jednakże alternatywne źródło twierdzi, że policji nie udało się znaleźć niczego interesującego. Podobno gliniarze skonfiskowali puste pudełko po sodzie, elementy mikroskopu należącego do jego 16-letniej córki, oraz puszkę z nieznaną białą substancją. Zabrali jednak również archiwum opozycyjnej prasy, prywatne listy Ilii (napisane m.in w okresie jego pobytu w więzieniu 2002-’12), notes i dowód osobisty.

Ilia Romanova aresztowano w 2002 roku i uwięziono go na 10 lat. Do postawionych mu zarzutów należy wliczyć wywłaszczenia jubilerów i kantorów, nielegalny handel lekką bronią, a także podłożenie na Ukrainie bomby pod biuro SBU (dawne KGB) . Ilia zaprzeczył wszelkim zarzutom. Twierdził, że podczas tymczasowego aresztowania był psychicznie i fizycznie torturowany. W ramach sprzeciwu podjął strajk głodowy, a w sądzie podciął sobie żyły. Wypuszczono go w grudniu 2012.

actforfree.nostate.net

Dyskusja