Rosja: Antyimigrancie zamieszki w Moskwie

Moskiewska policja zatrzymała ponad 380 osób w trakcie zamieszek, do których doszło w południowej dzielnicy miasta Birulowo. Mieszany tłum nacjonalistów i mieszkańców zaatakował tam centrum handlowe należące do imigrantów z Kaukazu, obwiniając ich za śmiertelne pchnięcie nożem 25-letniego Rosjanina.

W nocy ze środy na czwartek w Birulowie nieznany sprawca, rzekomo imigrant z Kaukazu, śmiertelnie ranił Jegora Szczerbakowa i zbiegł z miejsca przestępstwa. W sobotę i w niedzielę mieszkańcy dzielnicy wyszli na ulice z żądanie schwytania mordercy, a także sprawdzenia wszystkich imigrantów, którzy mieszkają w dzielnicy.

rian_02300725.hr.ru.si

W niedzielę uczestnicy akcji zaczęli rozbijać okna w centrum handlowym „Biruza”, gdzie, według nich, spotykają się imigranci. Pobili ochronę obiektu, porozbijali witryny sklepów i zniszczyli wystawy, a następnie próbowali podpalić budynek. Później udali się do pobliskiego składu warzyw, gdzie pracuje wielu imigrantów, a którym zarzucają wzrost przestępczości w okolicy. Skandowali „Rosja dla Rosjan”, przewracali i próbowali podpalić stojące na ich drodze samochody.

Po północy, władze uruchomiły awaryjny plan operacyjny o kryptonimie „Wulkan”. Na miejsce starć wysłano liczne oddziały prewencji, stawiając resztę stołecznych policjantów w stan najwyższej gotowości. Zatrzymano ponad 380 osób.

W trakcie zajść ranne zostały 23 osoby. Jedenaście z nich wysłano do szpitali, pozostałe mają być leczone ambulatoryjnie. Wśród hospitalizowanych znalazło się pięciu pracowników OMON-u i pięciu imigrantów z byłych republik radzieckich. Władze miasta obawiają się, że zamieszki z Biriulowa mogą rozprzestrzenić się na inne dzielnice rosyjskiej stolicy.

Na terenie bazaru warzywnego w dzielnicy Zachodnie Birulowo trwają aresztowania. 300 funkcjonariuszy OMON-u sprawdza dokumenty przechodniów o „niesłowiańskich rysach twarzy”. Około 1200 osób zatrzymano i przewieziono na komisariaty. Są oni sprawdzani pod kątem udziału w działalności przestępczej.

na podstawie:. polish.ruvr.ru

Dyskusja

  • Rumun 8 lat temu

    Pod „kątem” ludzie 😉 Poza tym nie podoba mi się wykładnia tego tekstu, „prawdopodobnie imigrant z Kaukazu”, „niesłowiańskich rysach twarzy”… Osądy kto był napastnikiem póki co zostawmy z boku, a słownictwo tego typu niech kwitnie w nowomowie prawactwa. Co do informacji, to może być niebezpieczny bodziec do ekspansji antyimigranckich wystąpień w całej Rosji, gdzie niechęć czy wręcz agresja wobec nie-rosjan rośnie lawinowo.

    • GwO 8 lat temu

      Naniosłem drobne poprawki. Stwierdzenia, o których piszesz miały być w cytatach. Tak brzmiały oficjalne instrukcje dla gliniarzy dokonujących zatrzymań (niesłowiańskie rysy twarzy) oraz stanowisko policji (prawdopodobnie imigrant z Kaukazu). Uważam, że powinny one zostać przytoczone, a informacja skłaniać do tym głebszej refleksji. Tekst powstał na podstawie informacji z mediów korporacyjnych – informacja o tym jest w stopce.