W drodze do cypryjskiego memorandum

m600xdCypryjski rząd zawarł 2 kwietnia porozumienie z „trójką” UE-EBC-MFW ustalające warunki przyznania wyspie pożyczki w wysokości 10 mld euro (decyzja zapadła 25 marca).

Oprocentowanie pożyczki, którą trzeba będzie zacząć spłacać za dziesięć lat, wynosić będzie 2,5%. W zamian Cypr musi do 2018 r. wprowadzić reformy, podnieść podatki i zrestrukturyzować banki. Wypłata pożyczki ma być ostateczne zatwierdzona przez MFW w maju.

Płace w sektorze publicznym mają zostać obniżone o 0,8%-2%, a podatek CIT wzrośnie z 10% do 12,5%. Ponadto memorandum przewiduje serię prywatyzacji, redukcję personelu sferu budżetowej, podniesienie wieku emerytalnego, a także wykorzystanie przyszłych dochodów z tytułu eksploatacji złóż węglowodorów w celu zagwarantowania „trwałej zdolności Cypru do spłacania swego zadłużenia”.

Minister finansów Michalis Sarris, który wynegocjował dwa plany ratunkowe z eurogrupą i z MFW, podał się wczoraj do dymisji z powodu rządowego śledztwa dotyczącego przyczyn kryzysu bankowego na wyspie. Śledztwo skoncentruje się na okresie, w którym Sarris stał na czele podlegającego likwidacji banku Laiki (tzn. od stycznia do sierpnia 2012 roku).

Dyskusja