Grecja: Tysiące protestowały w Atenach przeciwko rasistowskim atakom

Tysiące protestujących wzięły udział w antyrasistowskiej demonstracji, która przemaszerowała 19 stycznia ulicami Aten w odpowiedzi na śmierć 27-letniego Pakistańczyka ugodzonego nożem w „rasowo motywowanym” ataku na początku ubiegłego tygodnia.

Większość maszerujących stanowili migranci sprzeciwiający się rosnącej fali ataków na tle rasowym, za które obwinia się przede wszystkim neofaszystowskie ugrupowanie Złoty Świt.

Grecka policja twierdzi, że Shehzad Luqman został zadźgany nożem, kiedy jechał do pracy na rowerze we wczesnych godzinach 16 stycznia. Sprawcami byli dwaj mężczyźni na motocyklu – 29-letni strażak oraz inny 25-letni mężczyzna. Obaj zostali aresztowani za morderstwo. W mieszkaniu jednego z nich znaleziono dziesiątki ulotek oraz innych materiałów propagandowych Złotego Świtu.

„Padłem ofiarą rasistowskiego ataku, a gdy próbowałem wnieść skargę zostałem aresztowany. Policja działa tak samo jak naziści.” – mówi 35-letni Gildas Batola pochodzacy z Konga.

Międzynarodowe organizacje praw człowieka ostrzegają przed gwałtownym wzrostem ataków na imigrantów w Grecji, gdzie ciężar rządowych oszczędności dał impuls do mobilizacji prawicowych ekstremistów, którzy zyskują na popularności.

raise-front-banner-depicting

Dyskusja