Grecy demonstrowali w Atenach przeciwko rasizmowi

Setki Greków wzięły udział w dzisiejszej demonstracji zorganizowanej przez lewicowe ugrupowania z Aten, sprzeciwiające się wzbierającej fali rasistowskich ataków. Większość z nich przypisywana jest członkom neonazistowskiej partii Złoty Świt, która dostała się do parlamentu.

Lewicowcy i anarchiści skandowali hasła wymierzone w faszyzujące ugrupowanie, które ich zdaniem korzysta z ochrony „rasistowskich elementów” wewnątrz greckiej policji.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy, w Grecji zanotowano dziesiątki ataków motywowanych nienawiścią rasową. Ofiarami padają imigranci, którzy są bici na ulicach, a nawet we własnych domach. Związki zawodowe twierdzą, że członkowie Złotego Świtu wywierają również presję na przedsiębiorcach, domagając się natychmiastowego zwolnienia imigranckich pracowników.

Natomiast w piątek, trzystu greckich naukowców podpisało list otwarty, który wzywa społeczeństwo do zjednoczenia się w walce przeciwko rasizmowi. „Niesprowokowany rasizm i tendencje faszystowskie torują sobie drogę do krajowego systemu edukacji. Nie możemy tego dłużej tolerować” – czytamy w liście.

Dyskusja