Rosja może wprowadzić zakaz używania nazistowskich symboli

Rosyjscy posłowie pracują nad ustawą, która zakazuje gloryfikacji nazistowskich zbrodni, a także używania wszelkich symboli lub gestów związanych z tym totalitarnym ustrojem.

Naruszenie nowych przepisów karane będzie grzywną od 300,000 rubli (9,500 dolarów), pracami społecznymi, a nawet karą do dwóch lat pozbawienia wolności. Projekt ustawy trafi do Dumy Państwowej z końcem roku. Dotychczas Rosja nie miała przepisów regulujących tego typu zachowania.

„Neonazizm stał się codziennością współczesnej Rosji, a wielu przyrównuje go do patriotyzmu” – mówi jeden z autorów projektu.

W dniu 4 listopada, kiedy Rosja obchodziła Dzień Jedności, nacjonaliści zorganizowali swój marsz w Moskwie. Policja zatrzymała 25 uczestników, mających na sobie mundury Waffen-SS i wznoszących nazistowskie pozdrowienie „Sieg Heil”.

Ustawa określi jakie zachowania zasługują na miano „rehabilitujących nazizm”. Wyjaśni również, które gesty i symbole uważane są za nazistowskie, a zatem nie mogą być używane na terenie kraju. Zakazowi nie podlega literatura naukowa i fantastyka.

Dyskusja