Grecja: Neonaziści demolują imigranckie sklepy w Atenach. Jedna osoba w szpitalu

Atak dokonany przez obcokrajowca na lokalnym fryzjerze,wywołał burzliwą reakcję części mieszkańców ateńskiej dzielnicy Agios Panteleimonas, którzy wsparci przez neofaszystów ze Złotego świtu zainicjowali polowanie na czarownice.

W piątek wieczorem, rozwścieczony tłum przystąpił do niszczenia witryn imigranckich sklepów. Wkrótce sytuacja wymknęła się spod kontroli, a rasistowscy napastnicy obrali na cel każdy sklep posiadający obco brzmiącą nazwę na swoim szyldzie, w tym kafejkę internetową i sklep spożywczy. Zniszczono wyposażenie lokali, doszło także do grabieży.

Podczas zamieszania raniono nożem młodego Algierczyka. Naoczni świadkowie mówią o „scenach przywodzących na myśl noc kryształową w nazistowskich Niemczech”.

Do pierwszych incydentów doszło na rogu ulic Acharnon i Agiou Meletioy, gdzie zebrała się grupa mieszkańców oraz neonazistów, rzekomo oprotestowujących wzbierającą w okolicy falę przemocy. Wkrótce liczba protestujących wzrosła z 30 do 100 osób.

Rozlokowane w tym rejonie odziały prewencji, przez dłuższy czas nie reagowały, używając ostatecznie gazu łzawiącego w celu rozproszenia tłumu. Zatrzymano 12 osób, jednak nie wiadomo, czy są to obywatele greccy, czy imigranci.

Bezpośrednią przyczyną konfliktu były wydarzenia, które rozegrały się dwa dni wcześniej, gdy napastnik włamał się do salonu fryzjerskiego, atakując nożem jednego z fryzjerów. Sprawca ataku miał pochodzić z Afryki.

Również w sobotę, neonaziści zebrali się w niewielkie grupy atakując napotkanych na swojej drodze imigrantów.

Dyskusja