Belgia: Zastrzelono Nicholasa Mockforda – głównego kierownika Exxon Mobile

Naczelny kierownik firmy petrochemicznej Exxon Mobile, Mockdorf został zastrzelony w niedzielną noc na ulicy Neder-over-Heembeek, koło Brukseli. Sprawcy oddali dwa strzały w głowę, gdy razem z żoną ok. godziny 22 wychodził z włoskiej restauracji. Świadkowie widzieli dwóch uciekających mężczyzn, którzy mieli przy sobie motocyklowe hełmy.

Mężczyzna zmarł w drodze do szpitala. Jego żona została uderzona i zachlapana krwią. Policja oraz biuro DA nie wyklucza w tym momencie żadnej ewentualności, od zamachu po zwykłą próbę kradzieży auta, która nie powiodła się zgodnie z oczekiwaniami sprawców. Jednak użyta w tym przypadku przemoc wydaje się rażąco niewspółmierna do kradzieży auta, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę, że zabójcy pozostawili na miejscu Lexusa ATV. Śledczy robią co mogą by namierzyć sprawców. Przekopują się przez sprawy jego pracy i firmy w nadziei na odnalezienie jakiejś wskazówki. ExxonMobile jest spółką do której należą stacje paliw Mobil, Exxon i Esso.

Za Wolne Media:

„ExxonMobil/Total – Exxon Mobil posiada koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego we wschodniej i południowo-wschodniej Polsce. Dzięki umowie z francuskim koncernem Total ten ostatni zyskał sobie 49% udziałów w koncesjach Exxon Mobil na terytorium Polski. Total wraz z Chevronem zaangażowany jest w obsługę gazociągu Yadana w Birmie. Zarząd koncernu inwestując w Birmie wspiera finansowo tutejszą „juntę wojskową” i autorytarne rządy odpowiedzialne za poważne naruszenia praw człowieka. W amerykańskich sądach wznowiono proces przeciwko Exxon Mobil, który oskarżany jest o współpracę z indonezyjskim wojskiem podczas tłumienia rebelii w prowincji Aceh (udostępnianie zabudowań i sprzętu).”

Exxon Mobil to również jeden z koncernów, które skorzystały i korzystają na ludobójczych wojnach na Bliskim Wschodzie. Stanowi część całego sektora zbrojeniowo-paliwowego pociągającego za sznurki w sprawie lobbingu na rzecz wojny o ropę w Iraku, która kosztowała życie setki tysięcy ludzi.

Dyskusja