Drugi proces przeciw Komórkom Ognia (Dzień 23 i 24)

Dzień 23 – 29 czerwca

Podczas tej rozprawy w procesie przeciwko anarchistycznej organizacji Konspiracyjne Komórki Ognia, prokurator zażądał by odczytano broszurę grupy „Słońce Wciąż Wschodzi” (patrz TU) oraz komunikat po eksplozji w Sądzie w Salonikach. Oba teksty zostały odczytane przez przewodniczącego sądu, a następną rozprawę wyznaczono na 10 lipca.

Dzień 24 – 10 lipca

To posiedzenie miało być poświęcone mowom obrończym czterech towarzyszy z Konspiracyjnych Komórek Ognia. Nim jednak rozpoczęła się procedura, Michalis Nikolopoulos odczytał oświadczenie w którym wyjaśnił, że Konspiracja nie zamierza się bronić, przepraszać ani wycofywać z własnych pozycji, a anarchistyczna wojna trwa nadal. W kolejnym oświadczeniu Christos Tsakalos oznajmił, że sędziowie są śmieszni jeśli wydaje im się, że towarzysze będą się usprawiedliwiać, a także podkreślił, że wszyscy oskarżeni są dumni z przynależności do Konspiracyjnych Komórek Ognia oraz bycia częścią Nieformalnej Federacji Anarchistycznej/Międzynarodowego Frontu Rewolucyjnego.

Kończąc, Tsakalos zwrócił się bezpośrednio do sędziów: ” I żebyście o nas nie zapomnieli,  możecie wsadzić sobie „okoliczności łagodzące” waszej demokracji i swoją sprawiedliwość w dupę.” Wówczas, znieważając sędziów, wszyscy czterej towarzysze wstali i wyszli, szczelnie otoczeni pokaźną eskortą świń, zaskoczonych zachowaniem towarzyszy i obawiających się, że mogą oni zaatakować sędziów. W międzyczasie, kilku towarzyszy obecnych na widowni sali sądowej zaczęło krzyczeć: „Pragnienie wolności jest silniejsze niż wszystkie więzienne cele demokracji!” Zarządzono przerwę, jednak po jej zakończeniu oskarżeni nie pojawili się, odrzucając obecność i składanie „usprawiedliwień”.

Proces został obligatoryjnie odroczony do 20 lipca, kiedy to prokurator ma rozpocząć wygłaszanie swojej mowy końcowej. Gdy czterej towarzysze w eskorcie specjalnego oddziału świń byli prowadzeni z powrotem do więzienia, natknęli się na korytarzu na przewodniczącego sądu. Damiano Bolano krzyczał za nim: „Sędzio, twoje dni są policzone!” Sędzia został zmuszony schronić się w sali sądowej, co wywołało uśmiechy na twarzach towarzyszy.

Dyskusja