Grecja: Tysiące imigrantów demonstrowały w Atenach przeciwko rasizmowi

24 sierpnia, blisko 5 tys. imigrantów wyszło na ulice Aten, by zaprotestować przeciwko rosnącej fali rasistowskich ataków.

Tysiące demonstrantów maszerowały w stronę greckiego parlamentu wznosząc transparenty z hasami „stop Islamofobii”, czy „neonaziści wypierdalać!”. Według wielu Ateńczyków, to największy antyrasistowski marsz jaki widziała stolica.

Niektórzy protestujący wykrzykiwali obelgi pod adresem neonazistowskiego ugrupowania „Złoty Świt”, powszechnie oskarżanego o podżeganie do ksenofobii i przemocy na tle rasowym.

Masowe policyjne represje skierowane przeciwko imigrantom/uchodźcom oraz morderstwo 19-letniego Irakijczyka, do którego doszło w centrum Aten, spotkały się odpowiedzią w postaci wielu antyfaszystowskich demonstracji i inicjatyw. 21 sierpnia, około 150 anarchistów demonstrowało w Atenach przeciwko państwowemu i faszystowskiemu terrorowi.

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy,  odnotowano w Grecji ponad 500 ataków na tle rasowym. Rozpoczęta 2 sierpnia policyjna operacja „Xenios Zeus” doprowadziła do sprawdzenia ponad 8 tys. osób oraz aresztowania 1,6 tys. z nich.

Wiele środowisk i organizacji pozarządowych zwraca uwagę na powiązania „aktywistów” Złotego świtu z lokalnymi policjantami, którzy przymykają oko, bądź aktywnie pomagają w „neutralizacji obcego zagrożenia”.

Dyskusja