Grecja: Trwa 48-godzinny strajk sektora prywatnego

W Atenach rozpoczął się 48-godzinny strajk, do którego wezwała główna centrala związkowa w sektorze prywatnym, GSEE. Nie funkcjonuje metro, autobusy i trolejbusy kursują w ograniczonym zakresie, z portów nie wypłynęły promy.

Na dwa dni swoje miejsca pracy opuszczą prawnicy, lekarze, pracownicy metra i kolei oraz personel bankowy. Paraliż komunikacyjny obejmie cały region Attyki. Główne demonstracje odbędą się jutro około 11:00, kiedy na ulice Aten wyjdą tysiące protestujących.

Protest ten zbiegł się w czasie z rozpoczęciem kolejnej misji inspekcyjnej tak zwanej Trójki – czyli głównych fundatorów pomocy finansowej dla Grecji. Przedstawiciele Unii Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego przybyli dzisiaj do Aten, by skontrolować realizację warunków otrzymania przez Grecję pakietu pomocowego w wysokości 130 mld euro.

W swoim oświadczeniu, pracownicy piszą, że strajk jest sprzeciwem wobec antyspołecznej polityki rządu, Trójki i pracodawców, którzy próbują narzucić ostre anty pracownicze środki, używając jako groźby unieważnienia zbiorowych układów pracy.

Do strajku prywatnej i publicznej prasy oraz mediów elektronicznych wezwał także związek zawodowy dziennikarzy POESY, domagający się ochrony zbiorowego dobra publicznego i dostępu do informacji, podpisania układów zbiorowych, a także zaprzestania praktyki kontraktowania dziennikarzy na czas określony.

Obecnie na ulicach Aten protestuje kilka tys. osób, które przemieszczają się w kierunku parlamentu.

Na podstawie: greece.greekreporter.com

Dyskusja