Grecja: Oszczędności zabijają pacjentów szpitali

Skrupulatnie wdrażana w greckich szpitalach „redukcja personelu medycznego” przyniosła pierwsze żniwa, przyczyniając się do śmierci niektórych pacjentów. Warunki panujące w placówkach szpitalnych zaczynają przypominać te znane z krajów trzeciego świata.

Do jednego z tragicznych incydentów doszło w szpitalu położonym na przedmieściach greckiego miasta Alexandroupolis. Tamtejszy neurochirurg operował 18-letniego pacjenta, kiedy do szpitala trafiła ofiara wypadku potrzebująca natychmiastowej interwencji neurochirurgicznej. Niestety na miejscu znajdował się tylko jeden specjalista, tak więc przywieziony pacjent zmarł nie otrzymując odpowiedniej opieki medycznej.

Rodzina zmarłego wystosowała pozew przeciwko lekarzowi, a gdy informacja trafiła do mediów ordynator oddziału złożył rezygnację.

Kilka dni temu, dyrektor jednego ze szpitali na wyspie Rodos, Michalis Kokkinos, podał się do dymisji stwierdzając, iż „Sytuacja w szpitalu jest krytyczna. Brakuje personelu, przez co nie możemy prowadzić regularnych operacji”.

Podobne skargi napływają od przewodniczącego Greckiej Federacji Lekarzy (ONEGE), Dimitrisa Varnavasa. „Publiczne szpitale ledwo funkcjonują z powodu braku personelu i wyposażenia medycznego. Kilka placówek już upadło, następne dołączą do nich bardzo szybko.” – powiedział podczas konferencji prasowej, dodając: „Zarządy nie mogą podejmować kluczowych decyzji, ponieważ ich uprawnienia nie zostały przedłużone. W rezultacie mamy problemy ze składaniem zamówień oraz egzekwowaniem budżetu. Szpitale nie są w stanie normalnie pracować”.

Szpital mieszczący się przy ulicy Patission w Atenach kieruje lekarzy ogólnych do przypadków potrzebujących specjalistycznej konsultacji kardiologicznej. Lekarze w Trikali i Rethymnonie (Kreta) skarżą się na brak nowych pracowników, zatrudnianych w miejsce tych, którzy zmuszeni zostali do przejścia na emeryturę.

Christos Androutsos, psychiatra dziecięcy ze szpitala Sismanogleio w Atenach, poinformował o planach zamknięcia oddziału w związku ze znacznymi niedoborami personelu medycznego oraz brakiem sanitariuszy.

keeptalkinggreece.com

Dyskusja