Turcja: Zamieszki po zamachu w Suruk i masowe aresztowania komunistów

riot

Zaostrza się konflikt między turecko-kurdyjską lewicą rewolucyjną a państwem tureckim.

Iskrą zapalną okazał się zamach samobójczy przeprowadzony 20 lipca przez młodą kobietę z Państwa Islamskiego, która zdetonowała bombę podczas wiecu młodych socjalistów w w Suruk w dystrykcie Urfa.

Zamach miał miejsce podczas wiecu poparcia dla Kobane, który zorganizowała Federacja Młodzieżowych Związków Socjalistycznych (SGDF). Doszło do niego w ogrodzie lokalnego Centrum Kulturalnego Amara, gdzie zgromadziło się ok. 300 młodych aktywistów, którzy planowali odczytać oświadczenie prasowe, a następnie wyruszyć z pomocą dla Kobane. Według wstępnych raportów zginęło ok. 50 osób, a 100 zostało rannych. Wydarzenie wstrząsnęło lokalną społecznością.

Suruk to małe kurdyjskie miasteczko leżące od granicy z Kobane 15 minut drogi samochodem. Użycza ono schronienia wielu aktywistom którzy przyjeżdżają by walczyć w Kobane. To również kurdyjscy lewicowcy z Suruk odegrali bardzo istotną rolę w pomocy dla Kobane gdy było ono oblężone przez bojowników z ISIS, wysyłając tam żywność i leki dla kurdyjskich bojowników z YPG. Przez Suruk przechodzi także wielu zagranicznych dziennikarzy i ochotników z zagranicy, którzy przyjeżdżają tu by dołączyć do walki z islamistami.

Tragiczny zamach wywołał w całej Turcji falę manifestacji solidarnościowych z Suruk. Pogrzeb ofiar przemienił się w ogromną demonstrację polityczną pod czerwonymi sztandarami na którą ściągnęły tysiące ludzi. Gdy władze zaczęły rozpędzać zgromadzonych ludzi doszło do zamieszek.

Równocześnie w tym samym tygodniu PKK wzięło odpowiedzialność za zabicie dwóch tureckich oficerów pod miastem Sanliurfa w pobliży granicy z Syrią, oskarżając ich o współpracę z ISIS. W Bismil kolejnych siedmiu gliniarzy zostało rannych wskutek zamachu bombowego na tamtejszy posterunek policji.

Zamach na socjalistów w Suruk skłonił władze w Ankarze do zmiany swojej dotychczasowej polityki opieszałości w zwalczaniu islamistów dlatego tureckie wojsko rozpoczęło naloty na ich pozycje. Jest to również element niepisanego porozumienia z Waszyngtonem, który w zamian za zdecydowaną postawę Turcji wobec ISIS przymknie oko, gdy Ankara będzie rozprawiać się z kurdyjskimi partyzantami i organizacjami politycznymi. Turecki prezydent Recep Tayyip porozumiał się także z Barackiem Obamą w sprawie udostępnienia wojskom amerykańskim bazy powietrznej w Incirlick w pobliżu granicy z Syrią. Jak podaje portal Vice News źródła rządowe potwierdziły, że w ramach nalotów na ISIS, lotnictwo zbombardowało już obóz PKK w Północnym Iraku.

aresztowania

Fala represji wobec lewicy w Turcji także ruszyła. W samym Istambule policja i oddziały antyterrorystyczne dokonały nalotów na 140 mieszkań w 26 dzielnicach miasta. Operacja obejmuje aresztowania osób powiązanych z ISIS jak również z Rewolucyjną Ludowo-Wyzwoleńczą Partią-Frontem (DHKP/C), Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz Rewolucyjnym Ruchem Młodzieżowym (YDG-H). Zgodnie z informacjami biura premiera podczas piątkowych (24 lipca) policyjnych nalotów przeprowadzonych w 13 różnych miastach zatrzymanych zostało 251 osób. Dzień później w kolejnej fali nalotów aresztowano 300 kolejnych osób, co łącznie daje 590 zatrzymanych w 22 prowincjach kraju. Zaangażowano do tego 2 tysiące policjantów i 5 tysięcy urzędników resortów siłowych.

Podczas aresztowań w Istambule policjanci zastrzelili komunistyczną działaczkę Günay Özarslan. Prawnicy z Biura Prawa Narodowego oskarżyli policję o celowe morderstwo i rozpoczęli sitting przed wejściem do jej domu. Zabójstwo jeszcze bardziej rozwścieczyło młodych bojowników, którzy wyszli na ulice swoich dzielnic, rozpoczynając regularne starcia z policją, które trwają do tej chwili.

Materiał z trwających zamieszek:

Reportaż o młodzieżowych bojówkach PKK:

Zabita przez policję Gunay Ozarslan:

günay-özarslan-halkın-hukuk-bürosu

Pogrzeb ofiar zamachu w Suruk:

funeral

funeral2

Zamieszki:

riot5

 

riot3

1feriti

dymy

gunay

Aresztowania podczas protestu przeciw zabójstwu Gunay Ozarslan:

1arresti1

Dyskusja