Chile: Anarchistka Sol pomściła śmierć Sebastiana Oversluija (video)

„Odwagi, Sol, kochamy cię. Jesteśœmy z ciebie dumni.”

– Luisa Toledo , babcia towarzyszki Sol , po wejœściu na salę rozpraw.

Władza wzięła na celownik nasza towarzyszkę Sol F. Vergarę, oskarżając ją o atak na Rolanda Vargasa Fuentesa, nędznego ochroniarza banku Estado. Pełniąc swe haniebne obowiązki dostał on 4 kule, wystrzelone w akcie zemsty za morderstwo anarchistycznego towarzysza Sebastiana Oversluija, który miesiąc wcześniej (11 grudnia 2013) zginął od kul kolegów Fuentesa na terenie innej filii tego banku.

Sol1

Sol została zaaresztowana 21 stycznia 2014 czyli tego samego dnia, kiedy doszło do ataku na Fuentesa. Policja ujęła ją na terenie 58-ej dzielnicy. Anarchistyczna towarzyszka miała przy sobie naładowaną broń ochroniarza, którą skradła podczas zamachu. Pojawiła się na terenie posterunku policji, twierdząc, że chce zgłosić kradzież roweru, a gdy gliniarz się do niej zbliżył usiłowała wyjąć broń. Ostatecznie została rozbrojona.

Następnego dnia, gdy pod szczególnym dozorem przewożono ją z posterunku, na miejscu udało się pojawić jej rodzinie, która niezłomnie pozostawała na miejscu, mimo obecności licznych sił represji i grożenia jej bronią.

Rankiem, 22 stycznia, companera została przetransportowana do centrum (nie)sprawiedliwości, gdzie zarzuty postawiła jej prokuratura północna, kierowana przez prokuratora Alvaro Nuneza.

Prasa i policja bardzo szybko zaczęły rozważać całe zdarzenie w kategoriach romantycznych związków i sentymentalnych powiązań między Sol a strażnikiem. Rozpatrywano to niemalże jako jedyną ewentualność. Musimy zdawać sobie sprawę, że społeczeństwo patriarchalnej hegemonii jest w stanie patrzeć na kobietę, która sięgnęła po broń i wkroczyła na drogę przemocy, wyłącznie jako na „emocjonalnie niestabilną”, „zranioną” i „powodowaną romantycznymi uczuciami”. Odmawia jej ono wszelkiego prawa do autonomicznych i bojowych wyborów życiowych.

Sol2

Co gorsza, ponieważ stało się oczywiste, że nie było żadnych wcześniejszych związków między aresztowaną towarzyszką, a człowiekiem, który postanowił ochraniać interesy i przywileje bogatych, dziennikarze i gliny zaczęli lansować podobną wersję z tą różnicę że tym razem uznali, iż Sol musiała pozostawać w związku z towarzyszem Angry (Sebastianem Oversluijem). Wszystko dla utrzymania „sentymentalno/romantycznej” natury tych wydarzeń i niedopuszczenia do głosu prawdy o tym, że Sol przeprowadziła akcję zbrojną, jako oczywisty akt zemsty za morderstwo innego anarchisty.

Odrzucamy i będziemy zwalczać pogłoski prokurowane przez system; towarzyszka broni dokonała wyboru swojej ścieżki życiowej na podstawie osobistej decyzji, która wypłynęła nie tylko z głosu jej serca, ale również z negacji tego świata.

guardiaherido1

Na zdjęciu: ranny strażnik

Po obwarowaniu licznymi restrykcjami, mającego się odbyć przesłuchania i po wpuszczeniu na salę sądową psów, które miały szukać tam ładunków wybuchowych, pozwolono wejść do środka jej rodzicom i dziadkom, podczas gdy reszta rodziny, przyjaciele i towarzysze byli zmuszeni pozostać na zewnątrz.

Przesłuchanie nie trwało długo. Towarzyszka odmówiła współpracy z władzą. Prokurator ostatecznie postawił zarzut „Usiłowania Rabunku”, co było strategicznym posunięciem i dotyczyło rewolweru Taurus 38, jaki Sol ukradła postrzelonemu strażnikowi. Było strategiczne, gdyż przestępstwo to obarczone jest cięższymi sankcjami (od 5 lat po dożywocie) niż „próba zabójstwa”. Bank Estado ze swojej strony wniósł pozew przeciwko Sol , domagając się by skazano ją za „rabunek połączony z usiłowaniem morderstwa”.

sol na saliDowodem stały się zdjęcia z bankowej kamery oraz zeznania 5 świadków, którzy byli na miejscu ataku i wszyscy są zgodni, co do tego, że napastniczka krzyknęła „To jest Zemsta!”. Podczas przesłuchania uwzględniono także zeznania oficera z 58-ej dzielnicy, który aresztował Sol na posterunku, gdy próbowała wydobyć rewolwer.

Sędzia, Paola Robinovich, nakazała areszt prewencyjny w więzieniu San Miguel, ustalając okres wstępnego śledztwa na 60 dni. Pod koniec przesłuchania doszło do konfrontacji między obecnymi tam towarzyszami, a dziennikarzami i policją która pobiła kilku z nich, a a jednego aresztowała za agresję przeciwko dziennikarzowi. Towarzysz ten został zwolniony po kilku godzinach.

Siły dla Companera Sol we wszystkim co ją czeka: Jesteśmy z Tobą.

Plakaty w solidarności z Sol i dla upamiętnienia śmierci dwóch rewolucjonistów z FPMR (Front Patriotyczny Manuela Rodrigueza), Alexisa Muñoza Hoffmana i Fabiána Lópeza Lunque, którzy 22 stycznia 1992 r. zginęli z rąk policji, podczas próby wywłaszczenia pieniędzy przewożonych przez furgon bankowy – TU

Video z oficjalnej tv na którym widać twarz Sol, jej rodzinę, ujęcia z sali sądowej i przepychanki z policją:

http://325.nostate.net/

Dyskusja