„Bojowe Ludowe Siły Rewolucyjne” wzięły odpowiedzialność za egzekucję 2 członków Złotego Świtu

zabojstwo zlotego switu

Nieznana dotąd grupa partyzantki miejskiej o nazwie Bojowe Ludowe Siły Rewolucyjne przyznała się do zabójstwa dwóch członków Złotego Świtu, jakie miało miejsce 1 Listopada 2013 roku.

Serwis informacyjny Zougla.gr poinformował, że o godzinie 16:30 w Sobotę ktoś zadzwonił do redakcji z informacją o kopercie zawierającej pendriva, na którym zapisano deklarację odpowiedzialności za atak. Kopertę umieszczono w torbie na śmieci, pozostawionej na obszarze Kaisariani, miejsca gdzie znajduje się pomnik ponad 200 Greków, pomordowanych przez nazistowskich okupantów.

Komunikat zaczyna się cytatem z Jose Buenaventury Durrutiego Dumange – kluczowej postaci hiszpańskiego ruchu anarchistycznego w latach ’20 i ’30 – mówiącym, że żaden rząd nie jest na serio zainteresowany zwalczaniem faszyzmu.

Autorzy tekstu oświadczyli, że dwaj członkowie Złotego Świtu, 22-letni Manolis Kapelonis i 26-letni Giorgos Fountoulis zostali zabici w akcie „politycznej egzekucji”, będącej odwetem za morderstwo rapera Pavlosa Fyssasa, który został śmiertelnie zadźgany nożem przez innego zwolennika tej neonazistowskiej partii, Giorgosa Roupakiasa.

Komunikat dedykuje również egzekucję imigrantom, podkreślając, że oba antyfaszystowskie zabójstwa są zaledwie początkiem kampanii jaką Bojowe Ludowe Siły Rewolucyjne rozpoczynają przeciwko Złotemu Świtowi i jego członkom.

„Bezwstydne morderstwo Pavlosa Fyssasa było kroplą krwi, która przelała czarę goryczy” – napisała grupa w swoim 18-stronicowym liście, pełnym ostrego anty-establishmentowego języka. Tekst trafił na greckie serwisy informacyjne. Zabójstwo rapera zostało w nim określone jako „punkt zwrotny”.

” Zbrojny atak odwetowy …jest początkiem ludowej kampanii wysyłania neo-nazistowskich szumowin ze Złotego Świtu, tam gdzie ich miejsce, czyli na śmietnik historii” – napisano.

actforfree.nostate.net

Dyskusja

 • Rumun 8 lat temu

  Emm jest to oświadczenie gdzieś dostępne w oryginale? Mi to śmierdzi prowokacją niestety.

   • Rumun 8 lat temu

    Dzięki Skoruta. Redakcja2- prosto. Nagle pojawia się jakaś nowa grupa partyzancka i od razu nakurwia do ludzi z pistoletu na ulicy? Emm, nie, mało prawdopodobne nawet w Grecji.

    • Skoruta 8 lat temu

     To nie pierwsza akcja tej grupy. Wcześniej ostrzelała biuro premiera: http://grecjawogniu.info/?p=15700 Myślę, że twoje wątpliwości rozwiałyby ich komunikaty, ale niestety nie zostały póki co przetłumaczone na angielski. Po za tym, pojawienie się nowej grupy nie oznacza tego, że tworzą ją nowi. Mogli ją równie dobrze stworzyć (i pewnie tak było) doświadczeni towarzysze, stawiający na właśnie takie radykalne działania.

     • Rumun 8 lat temu

      Dawaj te komunikaty, może coś się w wolnej chwili przetłumaczy 🙂

     • Skoruta 8 lat temu

      Mówisz, że przetłumaczyłbyś z greckiego na polski kilkunastostronicowy komunikat? 😉 W takim razie pisz na [email protected] . A jeśli wolisz jednak coś z angielskiego, to też się znajdzie jakiś tekst. Pomoc ze strony czytelników zawsze mile widziana.

 • Redakcja2 8 lat temu

  Rumun, ale na czym miałaby polegać ta prowokacja?

  • Rumun 8 lat temu

   Chodziłoby rzecz jasna o społeczną dewaluację agresywnych ruchów anarchistycznych. Moim zdaniem nikt do egzekucji się nie przyznał, a ta rzekoma nowopowstała grupa, to ściema rządzących. Ale to tylko moje zdanie.

 • @ 8 lat temu

  W jednym z numerów Maci było takie wspomnienie o Durrutim. W ręce jego kolumny wpadło dwóch faszystowskich żołnierzy. Durruti odwiedził ich i przez kilka godzin opowiadał czym jest anarchizm. Powiedział, że mają szansę przejść na ich stronę i zostać anarchistami. Dał im czas do namysłu do rana. Gdy następnego dnia okazało się, że zdania nie zmienili kazał ich rozstrzelać. Mam nadzieję, że zbytnio nie przekręciłem tej historii, ale w takiej wersji tkwiła mi w pamięci mimo, że czytałem o niej wiele lat temu.