„Polityka na noże”. Film o aktywności Złotego Świtu (ang.)

Neonazistowska partia Złoty Świt jest aktywna w Grecji od połowy lat 80-tych. W tym okresie jej członkowie niejednokrotnie atakowali imigrantów, antyfaszystów i homoseksualistów, często z przyzwoleniem lub przy współpracy greckiej policji. Ostatnie lata przyniosły znaczny rozrost budżetu partii, a jej działania zyskały szeroki rozgłos dzięki korporacyjnym mediom. Zaowocowało to otwarciem ponad 50 lokalnych biur w ateńskich dzielnicach oraz wielu innych greckich miastach.

Błyskawiczny skok popularności ZŚ w ramach oficjalnego dyskursu politycznego oparty był na mocno krytycznej koniunkturze. Światowy kryzys finansowy dał o sobie znać na przełomie 08/09 roku. Podczas krajowych wyborów w 2009 roku, Złoty Świt otrzymał zaledwie 0,2% głosów. Kilka lat później, jego poparcie wzrosło do zadziwiającego poziomu 7%. Sukces wyborczy ZŚ zbiegł się z anty imigrancką polityką koalicji rządzącej, która często sięgała po działania prewencyjne wobec działaczy antyfaszystowskich oraz ogólnym wzrostem rasistowskich ataków w kraju.

W dniu 18 września, zdeklarowany członek ZŚ Giorgos Roupakias zamordował antyfaszystowskiego rapera Pavlosa Fysassa. Po tym zdarzeniu, lider partii Nikos Mihaloliakos oraz jej kluczowi posłowie i członkowie zostali aresztowani, a następnie postawieni w stan oskarżenia. Dopiero teraz, po dekadach obecności ZŚ w krajobrazie politycznym Grecji, powiązania ugrupowania z siłami bezpieczeństwa i establishmentem politycznym zostały ujawnione i nagłośnione w głównym nurcie politycznym i mediach.

Film jest częścią projektu badawczego crisis-scape.net (krajobraz kryzysu).

Dyskusja