Usa: Awaria elektrowni atomowej. Nieznana skala skażenia

3612554-arkansas-jedna-elektrownia-jadrowa-chlodni-russelville-arkansas1Awaria elektrowni jądrowej w Arkansas, skażenie terenu na nieznanym obszarze

W dniu 31 marca 2013r o godz. 7.50 w elektrowni jądrowej Arkansas ( USA) podczas rozruchu urwał się rotor turbiny ważącej 500t. W tym momencie reaktor nr1 wszedł w zakres pracy bez odbioru mocy co grozi stopieniem się rdzenia i wybuchem reaktora. Próba spowolnienia reakcji łańcuchowej za pomocą grafitowych prętów bezpieczeństwa nie odniosła skutku, gdyż z nieznanych powodów zablokowały się. Jednocześnie uszkodził się system sterowania reaktorem, uniemożliwiający automatyczne włączenie się systemu chłodzenia awaryjnego. Po 3 min 50 sek włączono ręczne agregaty bezpieczeństwa. Zginął jeden pracownik a 9 zostało rannych.

W tym samym czasie nastąpiło automatyczne awaryjne zatrzymanie reaktora nr2. Pręty grafitowe zadziałały prawidłowo i moc reaktora zmniejszyła się ok 60%.

Jednocześnie spalił się transformator zasilający pompy wodne. Agregaty bezpieczeństwa pracujące przy chłodzeniu reaktora nr 1 nie mogły obsługiwać jednocześnie reaktora nr 2, w związku z czym podjęto decyzję o chłodzeniu reaktora wodą z systemu zewnętrznego. Wiąże się to z faktem, że woda ta nie jest w obiegu zamkniętego chłodzenia. Para jest odprowadzana do kominów chłodniczych, gdzie jest wydalana do atmosfery.

Ponieważ woda ta jest skażona trytem jodem i innymi pierwiastkami promieniotwórczymi, chmura powstająca nad elektrownią jest radioaktywna, zawiera promieniowanie alfa i beta w związku z czym bardzo szkodliwa przy wdychaniu . W terenie przyległym do elektrowni wprowadzono procedury skażenia powietrza. Nikt nie potrafi określić stopnia i zakresu terytorialnego skażenia. Narodowa Komisja Jądrowa określiła 4 punktowy stopień zagrożenia:

50.72(a) (1) (i) – EMERGENCY DECLARED
50.72(b)(2)(iv)(B) – RPS ACTUATION – CRITICAL
50.72(b)(3)(iv)(A) – VALID SPECIF SYS ACTUATION
50.72(b)(2)(xi) – OFFSITE NOTIFICATION.

losyziemi.pl

Dyskusja